Mały domek w Wielkich Lasach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mały domek w Wielkich Lasach
Little House in the Big Woods
Ilustracja
okładka pierwszego wydania książki
Autor Laura Ingalls Wilder
Tematyka biograficzny
Typ utworu literatura dla dzieci i młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1932
Wydawca Harper & Brothers
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1990
Wydawca Nasza Księgarnia
Przekład Małgorzata Goraj

Mały domek w Wielkich Lasach (Little House in the Big Woods, 1932) – powieść Laury Ingalls Wilder, z dużą dozą elementów autobiograficznych, spisanych i zredagowanych przez córkę autorki, Rose Wilder Lane. Powieść otwiera oryginalny cykl powieściowy Domek, będąc obecnie jednocześnie pierwszą częścią czwartego z podcykli, zatytułowanego The Laura Years.

Akcja utworu rozgrywa się w pierwszej połowie lat 70. XIX wieku, w lasach stanu Wisconsin, w okolicy miasta Pepin i osady Lund. Czytelnik poznaje główną bohaterkę cyklu, pięcioletnią Laurę, jej rodziców Charlesa i Caroline Ingallsów, siostry Mary i Carrie oraz dalszą rodzinę. Towarzyszy się im w przygotowaniach do zimy, świniobiciu, poznaje tradycje bożonarodzeniowe, przeżywa trudy zimy, z niecierpliwością oczekując wiosny, a po lecie – bierze udział w żniwach.

Książka a rzeczywistość[edytuj | edytuj kod]

Powieść, choć autobiograficzna – podobnie jak kolejne części, w wielu momentach odbiega od rzeczywistości, skracając bądź rezygnując całkowicie z opisu pewnych wydarzeń, łącząc inne, czy też przenosząc je w inne momenty życia pisarki.

Charles i Caroline zamieszkiwali lasy Wisconsin od okresu młodzieńczego do wyjazdu w roku 1868, gdy Mary miała 3 lata, a Laura kilka miesięcy. Zamieszkali wtedy na krótko w Rothville w stanie Missouri, a następnie przenieśli się w okolice miasta Independence w stanie Kansas, gdzie w roku 1870 urodziła się Carrie. Kilka tygodni po tym wydarzeniu musieli opuścić okolicę i powrócili do Wisconsin, gdzie pozostali do roku 1874.

Data urodzenia Wilder wskazuje na umieszczenie akcji Małego domku w Wielkich Lasach w latach 1872-73, czyli podczas "drugiego pobytu" w tej okolicy. Jednakże, jak pokazuje drugi tom cyklu, nie uwzględnia ona przerwy w latach 1868-70, gdyż na prerię Kansas trafiają w drugim tomie serii.

Strony zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]