Mańki-Wojdy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mańki-Wojdy
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Mańki - Wojdy. Rzeka Długa i osiedle przy ulicy Ostródzkiej
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Białołęka
Strefa numeracyjna 22
Tablice rejestracyjne WA
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Mańki-Wojdy
Mańki-Wojdy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mańki-Wojdy
Mańki-Wojdy
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Mańki-Wojdy
Mańki-Wojdy
52,339553°N 21,047608°E/52,339553 21,047608
Portal Portal Polska

Mańki-Wojdy[1] – osiedle w północno-wschodniej części Warszawy, w dzielnicy Białołęka.

Dawniej były to dwie oddzielne wsie: Mańki, leżące przy drodze z Warszawy do Nieporętu[2] (najprawdopodobniej dzisiejszej ul. Ostródzkiej), i Wojdy[3]. Na dawnych mapach Mańki leżą po zachodniej stronie rzeki Długiej (Kanału Markowskiego), a Wojdy – po wschodniej, bardziej na północny wschód[4][5].

Następnie wsie te zaczęto traktować jako jedność i powstała nazwa Mańki-Wojdy. Później jednak pomiędzy dawnymi dwoma częściami wsi powstała wieś Augustówek, co doprowadziło do dość dziwnej sytuacji, że jedna wieś jest podzielona zabudowaniami innej wsi. Na mapie szczegółowej (skala 1:25 000) Mańki rozciągały się wzdłuż dzisiejszej ul. Ostródzkiej między Zdziarską a Kanałem Markowskim, mniejszy wschodni przysiółek tej miejscowości leżał na południowy wschód od Olesina, wzdłuż dzisiejszej ul. Wojdyńskiej na południe od ul. Stumilowy Las, natomiast Wojdy usytuowane były po wschodniej stronie, wzdłuż obecnej ul. Mańkowskiej na zachód od ul. Ruskowy Bród i pl. Bociani Zakątek[6].

W 1976 r. Mańki-Wojdy i Augustówek zostały przyłączone do Warszawy wraz z innymi sąsiadującymi wsiami. Sytuacja jednak pozostała i na północ od ulicy Zdziarskiej jest układ osiedli: Mańki-Wojdy – Augustówek – Mańki-Wojdy. Wschodnie zabudowania wsi leżą przy granicy Warszawy. Na północy sąsiadują z osiedlami Ruskowy Bród i Olesin, a na południu z Augustówkiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]