Maakhir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maakhir
Flaga Maakhir
Herb Maakhir
Flaga Maakhir Herb Maakhir
Hymn: Soomaaliyeey toosoo
Język urzędowy somalijski, angielski
Stolica Badhan
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Jibrell Ali Salad
Powierzchnia
 • całkowita

35,000 km²
Liczba ludności
 • całkowita 

700,000
Jednostka monetarna szyling somalijski (SOS)
Data powstania od Somalilandu, Puntlandu i Somalii
1 lipca 2007
Połączenie z Puntlandem 11 stycznia 2009
Strefa czasowa UTC +3
Kod ISO 3166 SO
Domena internetowa .so
Kod samochodowy SO
Kod telefoniczny +252 (Somalia)
Mapa Maakhir

Maakhir – nieuznawane państwo, proklamowane w Somalii 1 lipca 2007 roku, połączone z Puntlandem 11 stycznia 2009 roku. Maakhir obejmował północną część terytoriów spornych pomiędzy Puntlandem a Somalilandem, zamieszkaną przez klan Warsangali. Stolicą kraju był Badhan, a jego prezydentem Jibrell Ali Salad.

Stosunki zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

Żaden kraj na świecie nie uznał deklaracji autonomii Maakhiru. Państewko to było w stanie konfliktu z oboma sąsiednimi republikami, powstałymi po rozpadzie Republiki Somalii - Puntlandem i Somalilandem. Oprócz oczywistych względów terytorialnych, spory z Puntlandem dotyczyły wydobycia surowców, głównie handlu węglem drzewnym. Na pograniczu stale dochodziło do wymiany ognia, a po aresztowaniu w Puntlandzie polityka z klanu Warsangali, siły Maakhiru zablokowały drogę prowadzącą do portu Bosaso[1]. Jeszcze poważniejszy przebieg miał konflikt z siłami Somalilandu, które dwukrotnie wkraczały na terytorium kraju.

Koniec autonomii[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na groźbę inwazji ze strony Somalilandu, problemów wewnętrznych administracji i panującą suszę, 6 kwietnia 2008 r. parlament Maakhiru został rozwiązany. Przywódcy klanowi uznali, że zamiast liczyć na stworzenie nowych władz, wystawią własnego kandydata w wyborach prezydenckich w Puntlandzie[2]. Generał Abdullahi Ahmed Jama "Ilkajiir" nie został prezydentem, ale objął stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych[3]. Maakhir ponownie stał się częścią Puntlandu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]