Mabarot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mabarot
מעברות
Ilustracja
Kibuc Mabarot
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 46 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

832
Nr kierunkowy +972 9
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Mabarot”
Ziemia32°21′50″N 34°54′15″E/32,363889 34,904167
Strona internetowa
Portal Izrael

Mabarot (hebr. מעברות) – kibuc położony w samorządzie regionu Emek Chefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na równinie Szaron w otoczeniu moszawów Giwat Szapira, Bitan Aharon, Bet Cherut, Kefar Witkin, Eljasziw i Kefar Monash, kibuców Miszmar ha-Szaron i Ha-Ogen, oraz wioski Bat Chen. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Członek straży kibucu Mabarot – 1936

Kibuc został założony w 1933 roku przez członków młodzieżowego ruchu syjonistycznego Ha-Szomer Ha-Cair z Rumunii. Przybyli oni do Palestyny w 1924 roku, musieli jednak długo czekać, nim została zakupiona ziemia pod założenie nowej osady rolniczej. Pracowali w tym czasie jako robotnicy. Gdy w 1932 roku Żydowski Fundusz Narodowy zakupił duży obszar ziemi w Dolinie Hefer, grupa dziesięciu pionierów osiedliła się w tym miejscu i rozpoczęła budowę pierwszych domów. W następnych latach osiedlili się w tym miejscu imigranci z Bułgarii, Węgier, Niemiec i Chile.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej. W 1955 w kibucu mieszkał francuski wiolonczelista i kompozytor Paul Tortelier, który zainspirowany ideą kibuców i w oparciu o własne doświadczenia skomponował tu Symfonię izraelską.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie (głównie uprawa bawełny), sadownictwie, uprawach w szklarniach, hodowli bydła mlecznego i ryb w stawach hodowlanych.

Znajdują się tutaj także zakłady farmaceutyczne Trima oraz zakłady Maabarot Products produkujące wyroby dla weterynarii[1].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy kibucu przebiega droga nr 5700 ISR-HW-5700.svg, którą, jadąc na północ, dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 4 ISR-HW-4.svg (Erez-Kefar Rosz ha-Nikra), lub jadąc na południe dojeżdża się do kibucu Miszmar ha-Szaron.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About us (ang.). W: Maabarot Products [on-line]. [dostęp 13 stycznia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]