Maciej Lesiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Lesiak
Data urodzenia 6 października 1962
profesor nauk medycznych
Specjalność: choroby wewnętrzne, kardiologia
Alma Mater Akademia Medyczna w Poznaniu
Doktorat 1995 – kardiologia
Akademia Medyczna w Poznaniu
Habilitacja 2007 – kardiologia
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Profesura 2016
Zatrudnienie
Uczelnia Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Maciej Lesiak (ur. 6 października 1962[1]) – polski kardiolog, profesor nauk medycznych; profesor nadzwyczajny, kierownik Katedry i I Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (Szpital Przemienienia Pańskiego).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dyplom lekarski uzyskał na Akademii Medycznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Medyczny) i na tej uczelni zdobywał kolejne stopnie naukowe i awanse akademickie. Doktoryzował się w 1995 broniąc pracy pt. Struktura węzła zatokowego u osób zdrowych oraz chorych z nadkomorowymi zaburzeniami rytmu, przygotowanej pod kierunkiem Stefana Grajka[2]. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych oraz z kardiologii.

W 2001 był członkiem zespołu poznańskich kardiologów (wraz z: Stefanem Grajkiem, Andrzejem Cieślińskim oraz Januszem Rzeźniczakiem), który przygotował pierwszy w Wielkopolsce program leczenia zawałów[3].

Habilitował się w 2007 na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. Pierwotna angioplastyka wieńcowa w leczeniu ostrej fazy zawału serca. Obserwacja wczesna i odległa 988 kolejnych pacjentów leczonych w ramach Wielkopolskiego Programu Leczenia Ostrych Zespołów Wieńcowych[2]. W I Klinice Kardiologii poznańskiego Uniwersytetu Medycznego kieruje od 1996 Pracownią Hemodynamiki Serca[3][4]. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych został mu nadany w 2016[2]. Poza uczelnią pełni także funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii w Wielkopolsce[3].

Na dorobek naukowy M. Lesiaka składa się szereg opracowań oryginalnych publikowanych m.in. w czasopismach takich jak: „Journal of the American College of Cardiology", „European Heart Journal", „JACC: Cardiovascular Interventions", „American Heart Journal", „Catheterization and Cardiovascular Interventions”, „Postępy w Kardiologii Interwencyjnej” oraz „Kardiologia Polska[5][6][7][8].

Należy m.in. do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (stąd skrót FESC używany po nazwisku oznaczający po angielsku Fellow of the European Society of Cardiology)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Lesiak. monitorfirm.pl. [dostęp 2018-12-09].
  2. a b c d Maciej Lesiak w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  3. a b c Sylwia Sałwacka: Szpitale w Poznaniu: jak kiedyś leczyli chorych na serce. poznan.wyborcza.pl, 13 maja 2016. [dostęp 2018-06-22].
  4. Pracownie » Pracownia Hemodynamiki Serca. sk1.am.poznan.pl. [dostęp 2018-06-22].
  5. Maciej Lesiak (publikacje). Katalog PubMed. [dostęp 2018-05-25].
  6. Maciej Lesiak (publikacje i cytowania) (ang.). scholar.google.pl. [dostęp 2016-11-02].
  7. Maciej Lesiak. Katalog elektroniczny Biblioteki Narodowej. [dostęp 2016-11-02].
  8. Maciej Lesiak (ang.). researchgate.net. [dostęp 2016-11-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]