Maciej Lubczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Lubczyński
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1939
Parszów
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Medal Komisji Edukacji Narodowej Złota Odznaka im. Janka Krasickiego

Maciej Grzegorz Lubczyński (ur. 9 grudnia 1939 we wsi Parszów) – polski polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Kazimierza i Jadwigi. W 1961 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, a w 1973 uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Politechniki Poznańskiej. Od 1970 był pracownikiem naukowym Politechniki Świętokrzyskiej. Był w niej kierownikiem Zakładu Pojazdów i Maszyn Roboczych, prodziekanem Wydziału Mechanicznego ds. dydaktycznych oraz dziekanem Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach. Jest autorem licznych opracowań oraz opatentowanych wynalazków.

Od 18 czerwca 1981 do 4 października 1986 był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (do której należał od 1960) w Kielcach. W 1985–1989 pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji z okręgu Skarżysko-Kamienna, zasiadając w Komisji Nauki i Postępu Technicznego oraz w Komisji Spraw Samorządowych. Od 24 lipca 1986 do 29 sierpnia 1989 był członkiem Komitetu Centralnego PZPR. Był m.in. kierownikiem Wydziału Społeczno-Zawodowego, a następnie Wydziału Pracy Partyjnej KC.

Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole do spraw pluralizmu związkowego. W wyborach parlamentarnych w 1989 bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora z ramienia PZPR, uzyskując 38 079 głosów i zajmując 4. miejsce spośród 12 kandydatów w okręgu[1].

Docentem na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]