Maciej Mikuła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Mikuła
Kraj działania  Polska
doktor habilitowany nauk prawnych
Specjalność: historia państwa i prawa polskiego
Alma Mater Uniwersytet Jagielloński
Doktorat 2012 – prawo
Uniwersytet Jagielloński
Habilitacja 2018 – prawo
Uniwersytet Jagielloński
adiunkt Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Maciej Mikuła – polski prawnik i historyk, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w zakresie historii państwa i prawa polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2007 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2008 został absolwentem Wydziału Historycznego UJ[1]. W 2012 na Wydziale Prawa i Administracji UJ na podstawie rozprawy pt. Prawodawstwo króla i sejmu dla małopolskich miast królewskich (1386–1572). Studium z dziejów rządów prawa w Polsce uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo w specjalności historia państwa i prawa polskiego. Tam też na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. Prawo miejskie magdeburskie (Ius municipale Magdeburgense) w Polsce XIV–pocz. XVI w. Studium z ewolucji i adaptacji prawa uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa[2][1].

Uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców[1].

Został adiunktem w Zakładzie Prawa Kościelnego i Wyznaniowego w Katedrze Historii Prawa Polskiego Wydziału Prawa i Administracji UJ[1].

Pełni funkcję sekretarza redakcji czasopisma „Krakowskie Studia z Historii Państwa i Prawa”. Został członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Dr hab. Maciej Mikuła. law.uj.edu.pl. [dostęp 2019-02-08].
  2. Dr hab. Maciej Mikuła, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-02-08].