Maciejkowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciejkowice
Osiedle / dzielnica Chorzowa
Ilustracja
Przykład zabudowy o charakterze wiejskim w Maciejkowicach
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Chorzów
SIMC 0938924
Położenie na mapie Chorzowa
Mapa lokalizacyjna Chorzowa
Maciejkowice
Maciejkowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Maciejkowice
Maciejkowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Maciejkowice
Maciejkowice
Ziemia50°19′22″N 18°58′32″E/50,322778 18,975556
Portal Portal Polska

Maciejkowice (niem. Maczeikowitz; wcześniej Maczeykowitz) − oficjalna część miasta[1] oraz dzielnica Chorzowa, położona 3 km od Centrum. Do 1934 roku była wsią, później została włączona do Chorzowa.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa jest patronimiczną nazwą wywodzącą się od imienia Maciej - polskiej wersji hebrajskiego imienia, które rozpowszechniło się w świecie chrześcijańskim w łacińskiej formie Matthias [2] i prawdopodobnie pochodziło od założyciela wsi lub jej patrona. Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako starszą od niemieckiej wymienia staropolską formę nazwy - Macieykowice podając jej znaczenie "Dorf der St. Mathias" - "Wieś św. Macieja"[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Staw w Dolinie Górnika (2018)

Do 1991 r. wraz z Chorzowem Starym tworzyła dzielnicę Chorzów III. Nazywanie Maciejkowic "Chorzowem Starym" uznawano za pomyłkę. Jednak uchwałą Rady Miasta nadano całej dzielnicy III nazwę "Chorzów Stary", co oznacza, że nazwą tą obejmuje się odtąd także Maciejkowice.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

W Maciejkowicach znajduje się kilka przystanków autobusowych, jak m.in. Maciejkowice Dwór. Do tej dzielnicy kursuje sześć linii autobusowych KZK GOP. Są to linie o numerach: 22, 74, 98, 664, 665 i 974, 922 dzięki czemu Maciejkowice mają bezpośrednie połączenie komunikacyjne z pozostałymi dzielnicami Chorzowa, Siemianowicami Śląskimi, Katowicami i Rudą Śląską i Chorzowem Starym.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 20.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]