Madonna dei Fiori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Madonna dei Fiori
Santuario Madonna dei Fiori
Ilustracja
Sanktuarium Madonna dei Fiori (nowa świątynia)
Państwo  Włochy
Miejscowość Bra
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie Piemontu
Mapa lokalizacyjna Piemontu
Madonna dei Fiori
Madonna dei Fiori
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Madonna dei Fiori
Madonna dei Fiori
Ziemia44°42′28,5″N 7°50′27,3″E/44,707917 7,840917

Madonna dei Fiori (nazwa w jęz. wł.; pol. Sanktuarium Matki Bożej od Kwiatów) – sanktuarium w miejscowości Bra w diecezji turyńskiej.

Kompleks składa się z Starego Sanktuarium, Sanktuarium i domu Ćwiczeń Duchownych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stare Sanktuarium zostało wzniesione w 1626 roku w miejsce kaplicy upamiętniającej objawienie Matki Bożej młodej kobiecie Egidii Mathis 29 grudnia 1336. Budynek jest złożony z kaplic, w jednej z nich znajduje się figurka Matki Boskiej od Kwiatów, która 8 września w dzień patrona, jest niesiona w procesji przez miasto. Wewnątrz sanktuarium zachowały się freski przedstawiające Pokłon pasterzy, Madonnę z Janem Chrzcicielem i św. Rocco i obraz Matki Bożej od Kwiatów autorstwa flamandzkiego malarza Jeana Clareta oraz fresk Męczeństwo świętego Stefana, prawdopodobnie kopia fresku Giovanniego Antonia Molineriego z kościoła Św Antoniego Vecchio z Bra[1].

Nowa świątynia zaprojektowana przez Bartholomeo Gallo na centralnym planie z dwoma dzwonnicami, została zbudowana w 1933 roku. Wewnątrz znajdują się freski autorstwa Piero Dalle Ceste i przedstawiają objawienie Matki Boskiej od Kwiatów.

Obok sanktuarium znajdują się ogrody w których w okresie 8-29 grudnia powtórnie kwitną drzewa dzikich śliw (z wyjątkiem roku 1913 i 1938)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]