Magdalena Kožená

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Magdalena Kožená
Ilustracja
Magdalena Kožená i Jonas Kaufmann w Carmen (2012)
Data i miejsce urodzenia 26 maja 1973
Brno
Instrumenty fortepian
Typ głosu mezzosopran
Gatunki opera, kantata i in.
Zawód śpiewaczka operowa
Wydawnictwo Deutsche Grammophon
Powiązania Volksoper
Odznaczenia
Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
Strona internetowa

Magdalena Kožená (ur. 26 maja 1973 w Brnie) – czeska śpiewaczka (mezzosopran).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z południowych Moraw. Ojciec jest matematykiem, a matka biologiem. Uczyła się gry na fortepianie. Po wypadku na lekcji wychowania fizycznego, w trakcie którego doznała złamań obydwu rąk, zarzuciła karierę pianistyczną. Uczyła się w brneńskim konserwatorium u Něvy Megovéj i Jiřího Peši, później u Evy Blahovéj w WSM w Bratysławie.

Jej kariera rozpoczęła się w roku 1995, kiedy to wygrała Międzynarodowy Konkurs Mozartowski w Salzburgu. Występowała na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. w nowojorskiej Metropolitan Opera w 2003. W latach 1996–1997 była członkinią wiedeńskiego zespołu Volksoper. W 2003 została Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury. Podstawę jej repertuaru stanowią interpretacje muzyki dawnej (zwłaszcza barokowej i klasycznej), ale wykonuje także muzykę innych epok. Pod koniec lat 90. XX wieku związała się z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.

Była żoną francuskiego barytona, Vincenta le Texiera. W październiku 2008 wyszła za mąż za dyrygenta, sir Simona Rattle'a, z którym zamieszkała w Berlinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]