Magdi Allam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Magdi Allam
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1952
Kair
Zawód, zajęcie polityk, publicysta

Magdi Cristiano Allam, arab. مجدي علام (ur. 22 kwietnia 1952 w Kairze) – włoski dziennikarz, publicysta i polityk pochodzenia egipskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Egipcie. W 1972 wyjechał do Włoch, gdzie ukończył studia z zakresu socjologii na Uniwersytecie Rzymskim – La Sapienza. W 1986 uzyskał włoskie obywatelstwo. Karierę dziennikarską rozpoczął w komunistycznej gazecie "Il Manifesto". Przeniósł się następnie do centrolewicowej "La Repubblica", w której pracował jako komentator. W 2003 dołączył do redakcji "Corriere della Sera", obejmując stanowisko zastępcy redaktora naczelnego tego pisma.

W działalności publicystycznej zajmował się tematami związanymi z imigracją, a także stosunkami między muzułmanami i światem zachodnim. Krytykował w szczególności islamskich ekstremistów[1]. W 2008 przeszedł na katolicyzm, w Niedzielę Wielkanocną został ochrzczony przez papieża Benedykta XVI[2].

Jesienią 2008 ogłosił powołanie partii politycznej pod nazwą Protagoniści na rzecz Chrześcijańskiej Europy (Protagonisti per l'Europa Cristiana)[3]. W wyborach w 2009 z listy Unii Centrum uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Odszedł z UdC w trakcie kadencji, działał krótko w partii Bracia Włosi.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pope baptizes prominent Muslim editor (ang.). msn.com, 22 marca 2008.
  2. Piotr Kowalczuk: Magdi Allam stworzył nową partię. rp.pl, 1 grudnia 2008.
  3. Muzułmański konwertyta założył partię. niedziela.pl, 30 listopada 2008.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]