Maja Dahlqvist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maja Dahlqvist
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 kwietnia 1994
Falun, Szwecja
Klub Falun-Borlänge SK
Debiut w PŚ 29.11.2014, Kuusamo (49. miejsce - sprint C)
Pierwsze punkty w PŚ 14.12.2014, Davos (26. miejsce - sprint F)
Pierwsze podium w PŚ 13.01.2018, Drezno (3. miejsce – sprint F)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwecja
Mistrzostwa świata
złoto Seefeld 2019 Sprint druż. s.klas.
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Val di Fiemme 2014 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
brąz Râșnov 2016 Sprint s.dowolny
brąz Park City 2017 Sprint s.klasyczny
Puchar świata (klasyfikacja sprintów)
FIS Crystal Globe.svg 3. miejsce
2018/2019

Maja Dahlqvist (ur. 15 kwietnia 1994 w Falun) – szwedzka biegaczka narciarska, złota medalistka mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w biegu sztafetowym.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na arenie międzynarodowej zadebiutowała na przełomie stycznia i lutego 2014 roku we włoskiej dolinie Val di Fiemme podczas mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Wystartowała w czterech konkurencjach. W ostatniej konkurencji mistrzostw jaką był bieg sztafetowy 4×3,3 km zdobyła tytuł mistrzyni świata juniorów[1].

29 listopada 2014 roku zadebiutowała w pucharze świata. W eliminacjach sprintu rozgrywanego techniką klasyczną w fińskim Kuusamo zajęła 49 miejsce[2]. Pierwsze punkty w pucharze świata zdobyła 14 grudnia 2014 roku, zajmując 26 miejsce w sprincie rozgrywanym stylem dowolnym w szwajcarskim Davos[3].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
6. 21 lutego 2019 Austria Seefeld Sprint stylem dowolnym 2:32,35 min +31,49 s Norwegia Maiken Caspersen Falla
1.FIS gold medal.png 24 lutego 2019 Austria Seefeld Sprint drużynowy stylem klasycznym[a] 15:14,93 min

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
11. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym 2:55,49 min Szwecja Jonna Sundling
18. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km bieg łączony 30:45,8 min +1:05,2 min Niemcy Sarah Schaber
19. 2 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 5 km stylem klasycznym 14:05,0 min +56,0 s Rosja Natalja Niepriajewa
1.FIS gold medal.png 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×3,3 km[b] 39:54,8 min

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
9. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym 3:27,66 min Włochy Francesca Baudin
15. 5 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 27:20,3 min +1:14,9 min Norwegia Barbro Kvåle
20. 7 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 15 km bieg łączony 41:00,0 min +2:11,5 min Szwajcaria Nathalie von Siebenthal
3.FIS bronze medal.png 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:52,14 min +1,33 s Szwecja Jonna Sundling
19. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:49,4 min +1:48,0 min Rosja Anastasija Siedowa
18. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem dowolnym 23:14,1 min +1:27,7 min Niemcy Victoria Carl
3.FIS bronze medal.png 31 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:32,40 min +3,76 s Szwecja Anna Dyvik
20. 2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 10 km stylem dowolnym 26:14,0 min +1:33,5 min Szwecja Anna Dyvik
5. 4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km bieg łączony 40:50,9 min +21,0 s Norwegia Lotta Udnes Weng

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2014/2015 71.
2015/2016 65.
2016/2017 91.
2017/2018 45.
2018/2019 9.
2019/2020 30.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 13 stycznia 2018 Niemcy Drezno Sprint stylem dowolnym 2:11,02 min +0,23 s 2. Szwecja Hanna Falk
2. 24 listopada 2018 Finlandia Kuusamo Sprint stylem klasycznym 2:52,62 min +1,12 s 2. Rosja Julija Biełorukowa
3. 15 grudnia 2018 Szwajcaria Davos Sprint stylem dowolnym 2:41,34 min +2,60 s 3. Szwecja Stina Nilsson
4. 12 stycznia 2019 Niemcy Drezno Sprint stylem dowolnym 3:48,49 min +0,24 s 2. Szwecja Stina Nilsson
5. 19 stycznia 2019 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym 3:05,16 min +5,78 s 3. Norwegia Maiken Caspersen Falla
6. 9 lutego 2019 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 2:43,64 min +0,37 s 3. Norwegia Maiken Caspersen Falla
7. 16 marca 2019 Szwecja Falun Sprint stylem dowolnym 3:07,72 min +2,14 s 3. Szwecja Stina Nilsson
8. 11 stycznia 2020 Niemcy Drezno Sprint stylem dowolnym 2:31,50 min +0,26 s 2. Szwecja Linn Svahn

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 22 marca 2019 Kanada Québec Finał Pucharu Świata Sprint stylem dowolnym 3:44,80 min +0,01 s 2. Szwecja Stina Nilsson

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
49 - - - - - - 26 - 12 - - - - - - - - - - - - 11 49 39 - - - 51
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (5 km F) Kuusamo 29.11 (10 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×7,5 km) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (15 km C) Lenzerheide 3.01 (5 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (10 km C) Toblach 8.01 (5 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (10 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (30 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (5 km C) Falun 14.02 (10 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×7,5 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (10,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (10 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×7,5 km) Canmore 11.03 (10 km F) Canmore 12.03 (10 km C) STK punkty
- - - - - - - 17 - - - - - - - - - - 14 - 42 - 48 68 38 - - - - - - - - - - - 32
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (5 km F) Lillehammer 4.12 (10 km C) LT Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (10 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (5 km C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Toblach 6.01 (5 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (10 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (15 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×7,5 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (10 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Québec 17.03 (SP F) Québec 18.03 (10 km C) Québec 19.03 (10 km F) FPŚ punkty
47 - - - - - - - - - - - - - - - - 14 - - - - - - - - - - - - - 18
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×7,5 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (10 km F) Toblach 16.12 (10 km F) Toblach 17.12 (10 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (10 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Val di Fiemme 6.01 (10 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (10 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (10 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (10 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km C) Falun 18.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 2 - - 18 49 12 29 37 - 19 35 40 37 129
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (10 km F) Lillehammer 2.12 (10 km C) LT Beitostølen 8.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (10 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (10 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (10 km F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (10 km C) Ulricehamn 26.01 (10 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (10 km C) Oslo 10.03 (30 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (10 km C) Québec 24.03 (10 km F) FPŚ punkty
2 - 32 36 14 22 - 3 16 - - - - - - - - 2 3 40 - 3 - - - 7 3 9 2 6 19 8 672
Sezon 2019/2020
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.12 (10 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×7,5 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (10 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (10 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (10 km F) Toblach 1.01 (10 km C) Val di Fiemme 3.01 (10 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (10 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (10 km C) Oberstdorf 25.01 (2×7,5 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (10 km F) Östersund 15.02 (10 km F) Östersund 16.02 (10 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (15 km C) ST Lahti 29.02 (10 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 7.03 (30 km C) punkty
39 51 50 45 - 7 - 23 72 12 46 43 21 10 34 32 3 - - - 23 16 25 - - - - - - - 41 5 - 246
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład zespołu: Stina Nilsson, Maja Dahlqvist
  2. Skład drużyny: Anna Dyvik, Sofia Henriksson, Maja Dahlqvist, Jonna Sundling

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]