Maksim Fadiejew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maksim Fadiejew
Ilustracja
Maksim Fadiejew (2015)
Imię i nazwisko Maksim Aleksandrowicz Fadiejew
Data i miejsce urodzenia 6 maja 1968
Kurgan, ZSRR
Pochodzenie Moskwa, Rosja
Instrumenty gitara elektryczna, gitara basowa, syntezator
Gatunki rock alternatywny, pop-rock, trip hop
Zawód piosenkarz, autor piosenek, kompozytor, producent muzyczny, producent telewizyjny
Aktywność od 1989
Wydawnictwo Melodija, Monolit Records
Powiązania Serebro, Jelena Tiemnikowa, Julija Sawiczewa, Glukoza, Googoosza
Strona internetowa

Maksim Aleksandrowicz Fadiejew (ros. Максим Александрович Фадеев; ur. 6 maja 1968 roku w Kurganie) – rosyjski piosenkarz, autor piosenek, kompozytor oraz producent muzyczny i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Maksim Fadiejew urodził się 6 maja 1968 roku w Kurganie jako syn Aleksandra Iwanowicza i Swietłany Pietrownej Fadiejewów. Ma brata, Artioma. Jako dziecko uczęszczał do kurgańskiej szkoły muzycznej, gdzie uczył się gry na gitarze basowej[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku Fadiejew zaczął karierę muzyczną, nawiązując współpracę z muzykami, takimi jak np. Larisa Dolina i Walerij Leoniew. Na początku kariery wspierał go aktor Siergiej Kirilow. W 1992 roku ukazała się płyta studyjna zatytułowana Tancuj na bytiom stiekle, którą nagrał razem z zespołem Konwoj[2]. W 1993 roku Fadiejew został menedżerem piosenkarki Swietłany Geiman (znanej później jako Linda), dla której pisał, komponował i produkował piosenki. Para zakończyła współpracę w 1999 roku[1].

W 1997 roku wydał swój debiutancki album studyjny zatytułowany Nożnicy[3]. W 1999 roku premierę miała jego druga płyta długogrająca zatytułowana Niega[4]. W 2001 roku stworzył oficjalną ścieżką dźwiękową do filmu The Red One: Triumph[5].

W 2003 roku Fadiejew został producentem drugiego sezonu programu Fabrika zwiozd, będącego rosyjską wersją programu Star Academy, emitowanego w Pierwyj kanał. Niedługo po zakończeniu emisji programu został menedżerem Natalii Ionowej, znanej później jako Glukoza. W tym czasie zaczął też współpracę z Juliją Sawiczewą. W tym samym roku założył swoją własną wytwórnię muzyczną Monolit Records z siedzibą w Moskwie. W 2005 roku został producentem piątego sezonu programu Fabrika zwiozd[1].

W 2007 roku został producentem wymyślonego przez siebie girls bandu Serebro, który powstał na potrzeby reprezentowania Rosji w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji. Zespół zajął ostatecznie trzecie miejsce w konkursie organizowanym w Helsinkach. W tym samym roku Fadiejew napisał książkę zatytułowaną Sawwa, a potem stworzył scenariusz do filmu animowanego o tym samym tytule. Tytułowy bohater inspirowany był synem producenta, Sawwą. W 2010 roku adaptację produkcji napisał amerykański scenarzysta, Gregory Poirier, Fadiejew zajął się stworzeniem muzyki do filmu[1].

W 2014 roku zaczął współpracę producencką z Nargiz Zakirową. 15 kwietnia 2016 roku ukazała się jego nowa płyta studyjna zatytułowana Oil Plant[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty z Natalią, z którą ma syna, Sawwę[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Nożnicy (1997)
  • Niega (1999)
  • Oil Plant (2016)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]