Maksim Sotnikow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maksim Sotnikow
Ilustracja
Maksim Sotnikow w kabinie śmigłowca Robinson R-44
Imię i nazwisko Максим Анатольевич Сотников
Kraj  Rosja
Data i miejsce urodzenia 17 października 1957
Zwiozdnyj gorodok
Obecna seria
Numer startowy
Samolot Mi-2, Bell 407, Robinson R44
Sukcesy

Śmigłowcowy Mistrz Rosji, Śmigłowcowy Mistrz Świata

Maksim Sotnikow (ros. Максим Анатольевич Сотников, (ur. 17 października 1957 w Gwiezdne Miasteczko) – rosyjski profesor fizyki nuklearnej, biznesmen, pilot sportu śmigłowcowego, zawodnik rosyjskiej śmigłowcowej kadry narodowej, wiceprezydent Federacji Sportów Śmigłowcowych Rosji, śmigłowcowy mistrz Rosji i mistrz świata.


Maksim Sotnikow i Aleh Puajukas w czasie zawodów Helicopter World Cup 2019

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się pod Moskwą w Gwiezdnym Miasteczku. Od dzieciństwa marzył o zostaniu astronautą i pilotem, później jednak ukończył studia, został fizykiem nuklearnym. Jako naukowiec zajmował się eksperymentalną fizyką jądrową, ale na początku lat 90, porzucił pracę naukową, rozpoczął pracę w branży budowlanej w firmie Stern Cement (obecnie Eurocement) produkującej cement.

Sport śmigłowcowy[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku zdobył licencję pilota śmigłowcowego spełnił swoje marzenia z dzieciństwa, zakupił śmigłowiec Bell 407. Jego instruktorem i trenerem był białoruski pilot śmigłowcowy Siergiej Drui. Rozpoczął starty na zawodach śmigłowcowych w Rosji pilotem-nawigatorem Olegiem Puodjukasem reprezentując aeroklub śmigłowcowy „Aerosoyuz”.

W ciągu roku spędza w sumie około 300 godzin latając śmigłowcami. Na zawodach Sotnikow lata najczęściej śmigłowcami Bell 407 oraz R-44 z nawigatorem-operatorem Alehem Puajukasem. W czasie zawodów finału Śmigłowcowego Pucharu Świata 2019 (Helicopter World Cup 2019) rozegranych w Polsce na lotnisku Łososinie Dolnej zajął II miejsce w konkurencji Fender rigging[1]. Maksim Sotnikow jest wiceprezesem organizacji Sportów Śmigłowcowych Rosyjskiej Federacji, a od 2013 roku jest dyrektorem Międzynarodowej Akademii Sportu Śmigłowcowego, z siedzibą na lotnisku Konakovo w regionie Tweru. 20 marca 2019 r. otrzymał najwyższe honorowe wyróżnienie „Zasłużony mistrz sportu Rosji”[2]. Jako pilot śmigłowcowy zdobył trzykrotnie tytuł mistrzowski Federacji Rosyjskiej oraz ponad 30 medali Śmigłowcowych Mistrzostwach Europy.


W czerwcu 2015 r. Sotnikow pilotując śmigłowiec uczestniczył w unikalnym rekordzie świata, odnotowanym w Księdze Guinessa[3]. Ustanowienie tego rekordu odbyło się w miejscowości Bunkovo pod Moskwą, gdzie śmigłowce typu Robinson leciały tworząc formację lotniczą złożoną z dwudziestu pięciu śmigłowców. Poprzedni rekord należał do Włoskich pilotów gdzie 16 śmigłowców Breda Nardini NH-500-E (McDonnell Douglas MD-500 produkowany na licencji amerykańskiej) wykonało lot we włoskiej bazie wojskowej (2005r.)[4].

Lot dookoła świata[edytuj | edytuj kod]

Sotnikow odbył spektakularny lot dookoła świata śmigłowcem, z Sotnikowem leciał także polak jako drugi pilot Marcin Szamborski. Byli 17-tą załogą która wykonała śmigłowcem lot dookoła świata. Podróż rozpoczęli dnia 7 kwietnia 2017r. śmigłowcem Bell 407 wciągu 57 dni przelecieli 38 975 km, lot rozpoczął się pod Moskwą przebiegał przez Europę, nad półkulą północną przez Kamczatkę, Grenlandię w kierunku zachodnim w przeciwieństwie do poprzednich wypraw które odbywały się w kierunku wschodnim. Załoga na lot przygotowała specjalne skafandry termiczne, tratwy ratunkowe w razie konieczności wodowania w morzu oraz wyposażono śmigłowiec w dodatkowy 400-litrowy zbiornik paliwa dla zwiększenia zasięgu śmigłowca[5].

Najważniejsze osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • Otwarte Śmigłowcowe Mistrzostwa Niemiec, dwukrotnie I miejsce (2009, 2011)
  • Otwarte Śmigłowcowe Mistrzostwa Szwajcarii, I miejsce (2010)
  • Śmigłowcowe Mistrzostwa Rosji, I miejsce (2011)
  • Śmigłowcowe Mistrzostwa Rosji, II miejsce (Sotnikow, Oleg Puodzhyukas)(2012)
  • Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata, III miejsce (2012)
  • Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata 2015, I miejsce (2015)
  • Śmigłowcowe Mistrzostwa Rosji, I miejsce (2019)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]