Manulife Financial

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Manulife Financial
Ilustracja
Wieżowiec kompleksu Manulife Centre w Toronto
Państwo  Kanada
Siedziba Toronto, Ontario
Data założenia 1887
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Arthur R. Sawchuk
Zatrudnienie 47000 (22000 bez agentów)
Giełda TSX, NYSE, SEHK, PSE
Symbol akcji MFC
Dane finansowe
Przychody 34.2 mld CAD (2006)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Manulife Financial Corporation (również jako The Manufacturers Life Insurance Company) – największa kanadyjska firma ubezpieczeniowa, o zasięgu globalnym, zapewniająca również usługi finansowo-inwestycyjne. Główna siedziba światowa mieści się w Toronto, zaś krajowa w Waterloo (Ontario).

Biorąc pod uwagę wartość giełdową (43 mld CAD w 2008) Manulife Financial jest największą kompanią ubezpieczeniową w Ameryce Północnej i czwartą na świecie.[1] Na liście 2000 największych przedsiębiorstw świata według Forbesa zajmuje 91. pozycję (2008), a wśród firm z Kanady - drugą.[2] Manulife Financial prowadzi operacje na całym świecie, choć przede wszystkim w USA (pod nazwą przejętej firmy John Hancock Insurance). Działa w 19 krajach azjatyckich, jest notowana na giełdach w Toronto, Nowym Jorku, Hongkongu i na Filipinach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma powstała w 1887 pod pierwotną nazwą The Manufacturers Life Insurance Company. Jej pierwszym prezydentem został pierwszy historycznie premier Kanady – Sir John A. Macdonald. W 1897 obszar działania rozszerzony został o rynki azjatyckie, poczynając od Szanghaju i Hongkongu, a od 1901 – w Japonii.

Na rynku północnoamerykańskim Manulife wchłonął kilka innych towarzystw ubezpieczeniowych, m.in. North American Life i Zurich Life. W 2004 przejął za ponad 10 mld dol. zasłużoną, z o 25 lat dłuższym rodowodem, amerykańską firmę ubezpieczeniową John Hancock Insurance, utrzymując tę nazwę dla swoich operacji w Stanach Zjednoczonych. Obecnie trwają rozmowy w sprawie ewentualnego przejęcia zagrożonego kryzysem towarzystwa ubezpieczeniowego American International Group.

1 stycznia 1993 Manulife powołał własny bank – Manulife Bank of Canada, który rozprowadza swe produkty i usługi poprzez sieć niezależnych doradców finansowych. Bank ten oferuje m.in. tzw. konto Manulife One – kumulujące pożyczkę hipoteczną wraz z linią kredytową oraz kontami czekowym i oszczędnościowym.

Manulife zatrudnia 47 tys. pracowników (włącznie z agentami) i przynosi roczny dochód w wysokości 4 mld dol.[3] Przez 11 lat dyrektorem zarządzającym był Michael Wilson, który zrezygnował, aby w marcu 2006 objąć funkcję ambasadora Kanady w Stanach Zjednoczonych. Po nim na czele firmy stanął imigrant z Włoch - Dominic D’Alessandro, uprzednio wicedyrektor Royal Bank of Canada.

Manulife Plaza w Hongkongu

Manulife Financial był jednym z głównych sponsorów Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008. W tym samym roku firmę po raz kolejny wyróżniono najwyższą notą „AAA“ od agencji Standard & Poor's, zajmującej się ocenianiem siły i stabilności instytucji finansowych.

Firma jest głównym lokatorem najwyższego wieżowca w Edmonton (Alberta), nazwanego Manulife Place i wielu podobnych w świecie, m.in. Manulife Plaza w Hongkongu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Profil Manulife na ZenoBank
  2. [2] Lista 2000 według Forbesa
  3. [3] Sprawozdanie roczne firmy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wikipedia (ang.): Manulife Financial [4]
  • Manulife.com [5]
  • The Canadian Encyclopedia [6]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]