Marceli Ryszard Gęśla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
o. Marceli Gęśla OFM
Ryszard Kazimierz Gęśla
gwardian, proboszcz
Kraj działania  Polska
 Zimbabwe
 Irlandia
Data i miejsce urodzenia 18 marca 1974
Nowa Sarzyna Polska
Gwardian Klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku
Okres sprawowania 2011-2016
Sekretarz Prowincji oo. Bernardynów
Okres sprawowania od 2017
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja bernardyni
Śluby zakonne 4 października 2000
Diakonat 19 maja 2001
Prezbiterat 29 maja 2002

Marceli Ryszard Kazimierz Gęśla OFM (ur. 18 marca 1974 w Nowej Sarzynie) – polski duchowny bernardyński, misjonarz katolicki, duszpasterz polonijny, gwardian klasztorów w Przeworsku i Radecznicy, od 2017 sekretarz prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP (OO. Bernardynów).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i kapłaństwo[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 18 marca 1974 w Nowej Sarzynie. Dzieciństwo i młodość spędził w Leżajsku, gdzie ukończył miejscową szkołę podstawową i Technikum Mechaniczne. 6 września 1995 wstąpił do nowicjatu Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych (Ojców Bernardynów). Pierwszą profesję czasową złożył 14 września 1996 w Leżajsku, zaś profesję wieczystą 4 października 2000 w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia diakonatu otrzymał 19 maja 2001 z rąk abpa Edwarda Nowaka. Studia filozoficzno-teologiczne, które odbył w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, ukończył w 2002. Uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej broniąc pracę Wychowanie do życia we wspólnocie Kościoła wg księdza Franciszka Blachnickiego. 29 maja 2002 przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego[1][2]. W latach 2002-2006 przebywał w klasztorze w Rzeszowie (Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej). Pracował jako katecheta w VI Liceum Ogólnokształcącym oraz duszpasterz studentów i młodzieży franciszkańskiej. Był pomysłodawcą pierwszej profesjonalnej płyty CD w ramach oaz bernardyńskich nagranej z młodzieżą do słów Karola Wojtyły.

Duszpasterstwo w Zimbabwe[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Marceli zwrócił się do władz zakonnych z prośbą o możliwość wyjazdu na misje zagraniczne. Po uzyskaniu zgody przełożonych udał się w 2005 na kurs języka angielskiego do Irlandii. Uczestnicząc w projekcie misyjnym ówczesnego generała Zakonu Braci Mniejszych, o. José Rodrígueza Carballo wyjechał na misje do Zimbabwe. W latach 2006-2008 prowadził tam działalność misyjną wśród ludności Szona, obejmując duszpasterstwem 20 placówek dojazdowych. Pracował również jako w ekonom w Wyższym Seminarium Duchownym w Harare oraz jako formator w postulacie i ekonom na misji Nharira w regionie Chivu. Zamieszki i wojna domowa w Zimbabwe, a w konsekwencji nieuzyskanie przedłużenia wizy sprawiły, iż musiał opuścić kraj[3].

Duszpasterstwo w Irlandii[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie do Europy bezpośrednio udał się do Irlandii, gdzie w latach 2008-2011 pracował jako administrator diecezjalny jednej z parafii personalnych w Killarney (diecezja Kerry). Duszpasterzował zarówno wśród Irlandczyków, jak i Polonii. Założył i był redaktorem naczelnym polsko-irlandzkiego miesięcznika Głos Kerry[2][4]. W latach 2009-2011 współpracował i wspierał Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, upowszechniając na terenie Irlandii informacje o tej instytucji i przeprowadzając zbiórki na jej działalność[5].

Duszpasterstwo w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Od 2011 Ojciec Marceli Gęśla pracuje w Przeworsku jako gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. Świętej Barbary. Przeprowadził generalny remont XVIII-wiecznej Kaplicy Świętego Antoniego, izolację pionową i poziomą zespołu kościelno-klasztornego, wymianę okien w całym obiekcie, remont domu pielgrzyma. Założył ośrodek rekolekcyjny dla dzieci i młodzieży oazowej. Reaktywował czterogłosowy mieszany Chór Świętej Barbary. Powołał do życia Grupę Fatimską oraz Grupę Charytatywną Świętego Antoniego, która każdego roku rozdaje ponad 10 ton żywności i wspomaga 123 rodziny[6]. Jest pomysłodawcą i reżyserem odbywającego się od 2014 plenerowego Misterium Męki Pańskiej w Przeworsku, w którym udział biorą mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości[7]. W latach 2011-2014 zasiadał w Kapitule Nagrody Miasta Przeworska "Ratusz"[8].

W 2015 Ojciec Marceli Gęśla zorganizował Wielki Jubileusz 550-lecia obecności Ojców Bernardynów w Przeworsku. Działania związane z jubileuszem obejmowały konferencję naukową (30 maja 2015), misje parafialne, centralne uroczystości związane z odpustem Świętego Antoniego (13 czerwca 2015), wystawa Skarby przeworskich Bernardynów w Muzeum Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku i wydanie albumu jubileuszowego[6]. Z jego inicjatywy rozpoczęto starania o ustanowienie Świętego Antoniego z Padwy patronem Przeworska, które zaowocowały uchwałą Rady Miasta z 26 marca 2015 r. o wyrażeniu woli ustanowienia Świętego patronem Miasta[9]. Patronat ten potwierdziła swym dekretem z 8 kwietnia 2016 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podejmował działania związane z kultem Matki Bożej Pocieszenia Przeworskiej. Z jego inicjatywy przeprowadzano badania nad historią kultu Cudownego Obrazu, opracowane zostały nowe modlitwy i pieśni[10]. W 2015-2016 przeprowadzana była zbiórka wotów na wykonanie koron[11]. Wszystkie te działania mają na celu doprowadzenie do papieskiej koronacji Przeworskiego Wizerunku.

Na różne sposoby upowszechnia wiedzę na temat misji afrykańskich. Uczestniczy w licznych spotkaniach z dziećmi i młodzieżą pt. "Afryka bliska, daleka"[12]. Podczas VIII Powiatowego Forum Kobiet w Przeworsku (9 marca 2016) wygłosił prelekcję pt. Kobieta w innej kulturze[13]. W dniach 13-15 marca 2016 zorganizował wystawę misyjną w kościele OO. Bernardynów w Przeworsku pt. "Misje radością głoszenia Ewangelii"[14]. W latach 2015-2016 udzielał w pierwsze środy miesiąca wywiadów z cyklu "Moje misje w Afryce" na antenie Radia Fara[3].

W 2016, jako jeden z 76 kapłanów z Polski i 4 z archidiecezji przemyskiej, został mianowany przez papieża Franciszka misjonarzem miłosierdzia. Uczestniczył w rozesłaniu misjonarzy dokonanym 9 lutego 2016 w Watykanie. Uzyskał tym samym władzę władzy odpuszczania grzechu profanacji Najświętszego Sakramentu, przemocy wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenia wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu, a także grzechu zdrady tajemnicy spowiedzi[15].

W 2016 został skierowany do klasztoru w Radecznicy, gdzie objął urząd gwardiana klasztoru, a zarazem funkcje: rektora bazyliki, kustosza sanktuarium św. Antoniego i proboszcza miejscowej parafii[16]. W 2017 został mianowany sekretarzem prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych (OO. Bernardynów) wchodząc tym samym do zarządu ww. prowincji[17].

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Jest redaktorem (wspólnie z o. Aleksandrem Krzysztofem Sitnikiem OFM) pozycji 550 lat obecności OO. Bernardynów w Przeworsku (1465-2015), będącej zbiorem studiów z dziejów kościoła i klasztoru przeworskiego. Opublikował następujące artykuły naukowe:

 • Udział klasztoru bernardyńskiego w Przeworsku w działalności misjonarzy bernardyńskich poza granicami kraju w latach 1974-2014, w: 550 lat obecności OO. Bernardynów w Przeworsku, red. M.R. Gęśla OFM, A.K. Sitnik OFM, Kalwaria Zebrzydowska 2015;
 • Działalność misyjna Ad gentes na Ukrainie, w: Wkład Bernardynów w życie religijno-kulturalne Narodu Polskiego (wybrane aspekty), red. Cz. Gniecki OFM, A.K. Sitnik OFM, Kalwaria Zebrzydowska 2016;
 • Kronika wizytacji oo. Bernardynów w Przeworsku 1910-1939 – Liber visitationis, "Przeworskie Studia Regionalne", t. II, 2016.

W 2012 zakończył studia w instytucie pastoralno-liturgicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymując dyplom licencjata. Prowadzi zajęcia z misjologii dla alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wykłady z etyki w Wyższej Szkole Społeczno-Gospodarczej w Przeworsku. W roku 2014 rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zefiryn Mazur OFM, Kazimierz Żuchowski OFM, Wiesław Murawiec OFM, Szymon Szyrokoradiuk OFM: Schematyzm Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Kraków: Calvarianum, 2003, s. 208.
 2. a b Józef Kachel OFM: Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP w latach 2008-2009. Kraków: Calvarianum, 2011, s. 72.
 3. a b Moje misje w Afryce. Radio Fara.
 4. Polonijny miesięcznik katolicki. Kierunek Irlandia.
 5. O. Marceli Gęśla z Irlandii z wizytą w hospicjum. Informator Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
 6. a b Wojciech Kapusta, Szymon Wilk: 550 lat Bernardynów w Przeworsku. Przeworsk: Calvarianum, 2015. ISBN 83-63440-20-5.
 7. Misterium Męki Pańskiej - Niedziela Palmowa. Urząd Miasta Przeworska.
 8. Statuetki i medale rozdane - Nagroda Miasta Przeworska Ratusz 2013. Urząd Miasta Przeworska.
 9. Przeworsk miastem św. Antoniego z Padwy. Super Nowości.
 10. Szymon Wilk: Przeworska Matka Boża Pocieszenia. Tygodnik Katolicki Niedziela Przemyska.
 11. Przeworszczanie niosą Matce Bożej wota. Gazeta Jarosławska.
 12. Spotkanie z Misjonarzem o franciszkańskiej duszy. Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przeworsku.
 13. VIII Powiatowe Forum Kobiet. Starostwo Powiatowe w Przeworsku.
 14. Misje radością głoszenia Ewangelii. Starostwo Powiatowe w Przeworsku.
 15. O. Marceli Misjonarzem Miłosierdzia. Gazeta Jarosławska.
 16. Wspólnota klasztoru. Bazylika św. Antoniego w Radecznicy.
 17. Zarząd Prowincji. Bernardyni.