Wersja ortograficzna: Marcelo Melo

Marcelo Melo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcelo Melo
Ilustracja
Marcelo Melo podczas French Open 2019
Państwo  Brazylia
Data i miejsce urodzenia 23 września 1983
Belo Horizonte
Wzrost 203 cm
Masa ciała 94 kg
Gra praworęczny, oburęczny bekhend
Status profesjonalny 1998
Trener Daniel Melo
Gra pojedyncza
Wygrane turnieje 0
Najwyżej w rankingu 273 (21 listopada 2005)
Gra podwójna
Wygrane turnieje 35
Najwyżej w rankingu 1 (2 listopada 2015)
Australian Open SF (2015)
Roland Garros W (2015)
Wimbledon W (2017)
US Open F (2018)
Strona internetowa

Marcelo Pinheiro Davi de Melo (ur. 23 września 1983 w Belo Horizonte) – brazylijski tenisista, zwycięzca French Open 2015 oraz Wimbledonu 2017 w grze podwójnej, lider rankingu ATP deblistów, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.

Kariera tenisowa[edytuj | edytuj kod]

Zawodowy tenisista od roku 1998. Specjalista od gry podwójnej; mistrz 35 turniejów rangi ATP Tour z 65 osiągniętych finałów. Razem z Ivanem Dodigiem zwycięzca wielkoszlemowego French Open 2015, a wspólnie z Łukaszem Kubotem Wimbledonu 2017. Wspólnie z Kubotem był też finalistą US Open 2018.

W grze mieszanej finalista US Open 2009 w parze z Vanią King. Spotkanie o tytuł przegrali z Bobem Bryanem i Liezel Huber 7:5, 6:7(5), 7–10.

W reprezentacji w Pucharze Davisa zadebiutował w roku 2008 w meczu przeciwko Kolumbii. Do końca 2020 roku rozegrał jedno spotkanie w singlu (zwycięstwo z Martinem Cuevasem w 2010) oraz 23 w deblu (18 zwycięstw i 5 porażek).

Trzykrotny reprezentant Brazylii na igrzyskach olimpijskich. W Pekinie (2008) odpadł z rywalizacji deblowej w 2. rundzie. Tworzył wówczas parę z André Są. W Londynie (2012) osiągnął ćwierćfinał gry podwójnej, wspólnie z Brunem Soaresem. W Rio de Janeiro (2016) osiągnął ćwierćfinały debla (ponownie z Soaresem) oraz miksta (w parze z Telianą Pereirą).

Pierwszy raz na czele rankingu deblowego klasyfikowany w listopadzie 2015 roku.

Finały w turniejach ATP Tour[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
Tennis Masters Cup /
ATP Finals
ATP Masters Series /
ATP Tour Masters 1000
ATP International Series Gold /
ATP Tour 500
ATP International Series /
ATP Tour 250

Gra mieszana (0–1)[edytuj | edytuj kod]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partnerka Przeciwnicy Wynik finału
Finalista 1. 7 czerwca 2009 French Open, Paryż Ceglana Stany Zjednoczone Vania King Stany Zjednoczone Liezel Huber
Stany Zjednoczone Bob Bryan
7:5, 6:7(4), 7–10

Gra podwójna (35–30)[edytuj | edytuj kod]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partner Przeciwnicy Wynik finału
Zwycięzca 1. 6 maja 2007 Estoril Ceglana Brazylia André Sá Argentyna Martín García
Argentyna Sebastián Prieto
3:6, 6:2, 10–6
Zwycięzca 2. 5 stycznia 2008 Adelaide Twarda Argentyna Martín García Australia Chris Guccione
Australia Robert Smeets
6:3, 3:6, 10–7
Zwycięzca 3. 17 lutego 2008 Costa do Sauípe Ceglana Brazylia André Sá Hiszpania Albert Montañés
Hiszpania Santiago Ventura
4:6, 6:2, 10–7
Zwycięzca 4. 25 maja 2008 Pörtschach Ceglana Brazylia André Sá Austria Julian Knowle
Austria Jürgen Melzer
7:5, 6:7(3), 13–11
Finalista 1. 15 czerwca 2008 Londyn (Queen’s) Trawiasta Brazylia André Sá Kanada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
4:6, 6:7(3)
Zwycięzca 5. 23 sierpnia 2008 New Haven Twarda Brazylia André Sá Indie Mahesh Bhupathi
Bahamy Mark Knowles
7:5, 6:2
Finalista 2. 1 marca 2009 Delray Beach Twarda Brazylia André Sá Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
4:6, 4:6
Finalista 3. 14 czerwca 2009 Londyn (Queen’s) Trawiasta Brazylia André Sá Rosja Michaił Jużny
Południowa Afryka Wesley Moodie
4:6, 6:4, 6–10
Zwycięzca 6. 24 maja 2009 Kitzbühel Ceglana Brazylia André Sá Rumunia Andrei Pavel
Rumunia Horia Tecău
6:7(9), 6:2, 10–7
Finalista 4. 26 lipca 2009 Hamburg Ceglana Słowacja Filip Polášek Szwecja Simon Aspelin
Południowa Afryka Paul Hanley
3:6, 3:6
Finalista 5. 16 stycznia 2010 Auckland Twarda Brazylia Bruno Soares Nowa Zelandia Marcus Daniell
Rumunia Horia Tecău
5:7, 4:6
Zwycięzca 7. 22 maja 2010 Nicea Ceglana Brazylia Bruno Soares Indie Rohan Bopanna
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
1:6, 6:3, 10–5
Finalista 6. 1 sierpnia 2010 Gstaad Ceglana Brazylia Bruno Soares Szwecja Johan Brunström
Finlandia Jarkko Nieminen
3:6, 7:6(4), 9–11
Finalista 7. 26 września 2010 Metz Twarda (hala) Brazylia Bruno Soares Jamajka Dustin Brown
Holandia Rogier Wassen
3:6, 3:6
Zwycięzca 8. 6 lutego 2011 Santiago Ceglana Brazylia Bruno Soares Polska Łukasz Kubot
Austria Oliver Marach
6:3, 7:6(3)
Zwycięzca 9. 12 lutego 2011 Costa do Sauípe Ceglana Brazylia Bruno Soares Hiszpania Pablo Andújar
Hiszpania Daniel Gimeno-Traver
7:6(4), 6:3
Finalista 8. 26 lutego 2011 Acapulco Ceglana Brazylia Bruno Soares Rumunia Victor Hănescu
Rumunia Horia Tecău
1:6, 3:6
Finalista 9. 25 września 2011 Metz Twarda (hala) Czechy Lukáš Dlouhý Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia André Sá
4:6, 6:7(7)
Finalista 10. 23 października 2011 Sztokholm Twarda (hala) Brazylia Bruno Soares Indie Rohan Bopanna
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
1:6, 3:6
Finalista 11. 26 lutego 2012 Memphis Twarda (hala) Chorwacja Ivan Dodig Białoruś Maks Mirny
Kanada Daniel Nestor
6:4, 5:7, 7–10
Zwycięzca 10. 21 października 2012 Sztokholm Twarda (hala) Brazylia Bruno Soares Szwecja Robert Lindstedt
Serbia Nenad Zimonjić
6:7(4), 7:5, 10–6
Zwycięzca 11. 6 stycznia 2013 Brisbane Twarda Hiszpania Tommy Robredo Stany Zjednoczone Eric Butorac
Australia Paul Hanley
4:6, 6:1, 10–5
Finalista 12. 6 lipca 2013 Wimbledon, Londyn Trawiasta Chorwacja Ivan Dodig Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
6:3, 3:6, 4:6, 4:6
Zwycięzca 12. 13 października 2013 Szanghaj Twarda Chorwacja Ivan Dodig Hiszpania David Marrero
Hiszpania Fernando Verdasco
7:6(2), 6:7(6), 10–2
Zwycięzca 13. 11 stycznia 2014 Auckland Twarda Austria Julian Knowle Austria Alexander Peya
Brazylia Bruno Soares
4:6, 6:3, 10–5
Finalista 13. 23 lutego 2014 Rio de Janeiro Ceglana Hiszpania David Marrero Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
4:6, 2:6
Finalista 14. 20 kwietnia 2014 Monte Carlo Ceglana Chorwacja Ivan Dodig Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
3:6, 6:3, 8–10
Finalista 15. 10 sierpnia 2014 Toronto Twarda Chorwacja Ivan Dodig Austria Alexander Peya
Brazylia Bruno Soares
4:6, 3:6
Finalista 16. 5 października 2014 Tokio Twarda Chorwacja Ivan Dodig Francja Pierre-Hugues Herbert
Polska Michał Przysiężny
3:6, 7:6(3), 5–10
Finalista 17. 16 listopada 2014 Londyn Twarda (hala) Chorwacja Ivan Dodig Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
7:6(5), 2:6, 7–10
Zwycięzca 14. 28 lutego 2015 Acapulco Twarda Chorwacja Ivan Dodig Polska Mariusz Fyrstenberg
Meksyk Santiago González
7:6(2), 5:7, 10–3
Zwycięzca 15. 6 czerwca 2015 French Open, Paryż Ceglana Chorwacja Ivan Dodig Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
6:7(5), 7:6(5), 7:5
Finalista 18. 9 sierpnia 2015 Waszyngton Twarda Chorwacja Ivan Dodig Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
4:6, 2:6
Zwycięzca 16. 11 października 2015 Tokio Twarda Południowa Afryka Raven Klaasen Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
7:6(5), 3:6, 10–7
Zwycięzca 17. 18 października 2015 Szanghaj Twarda Południowa Afryka Raven Klaasen Włochy Simone Bolelli
Włochy Fabio Fognini
6:3, 6:3
Zwycięzca 18. 25 października 2015 Wiedeń Twarda (hala) Polska Łukasz Kubot Wielka Brytania Jamie Murray
Australia John Peers
4:6, 7:6(3), 10–6
Zwycięzca 19. 8 listopada 2015 Paryż Twarda (hala) Chorwacja Ivan Dodig Kanada Vasek Pospisil
Stany Zjednoczone Jack Sock
2:6, 6:3, 10–5
Finalista 19. 25 czerwca 2016 Nottingham Trawiasta Chorwacja Ivan Dodig Wielka Brytania Dominic Inglot
Kanada Daniel Nestor
5:7, 6:7(4)
Zwycięzca 20. 31 lipca 2016 Toronto Twarda Chorwacja Ivan Dodig Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
6:4, 6:4
Zwycięzca 21. 21 sierpnia 2016 Cincinnati Twarda Chorwacja Ivan Dodig Holandia Jean-Julien Rojer
Rumunia Horia Tecău
7:6(5), 6:7(5), 10–6
Zwycięzca 22. 30 października 2016 Wiedeń Twarda Polska Łukasz Kubot Austria Oliver Marach
Francja Fabrice Martin
4:6, 6:3, 13–11
Finalista 20. 18 marca 2017 Indian Wells Twarda Polska Łukasz Kubot Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
7:6(1), 4:6, 8–10
Zwycięzca 23. 1 kwietnia 2017 Miami Twarda Polska Łukasz Kubot Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
Stany Zjednoczone Jack Sock
7:5, 6:3
Zwycięzca 24. 14 maja 2017 Madryt Ceglana Polska Łukasz Kubot Francja Nicolas Mahut
Francja Édouard Roger-Vasselin
7:5, 6:3
Zwycięzca 25. 18 czerwca 2017 ’s-Hertogenbosch Trawiasta Polska Łukasz Kubot Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
6:3, 6:4
Zwycięzca 26. 25 czerwca 2017 Halle Trawiasta Polska Łukasz Kubot Niemcy Alexander Zverev
Niemcy Mischa Zverev
5:7, 6:3, 10–8
Zwycięzca 27. 15 lipca 2017 Wimbledon, Londyn Trawiasta Polska Łukasz Kubot Austria Oliver Marach
Chorwacja Mate Pavić
5:7, 7:5, 7:6(2), 3:6, 13:11
Finalista 21. 6 sierpnia 2017 Waszyngton Twarda Polska Łukasz Kubot Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
6:7(5), 4:6
Finalista 22. 15 października 2017 Szanghaj Twarda Polska Łukasz Kubot Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
4:6, 2:6
Zwycięzca 28. 5 listopada 2017 Paryż Twarda (hala) Polska Łukasz Kubot Chorwacja Ivan Dodig
Hiszpania Marcel Granollers
7:6(3), 3:6, 10–6
Finalista 23. 19 listopada 2017 Londyn Twarda (hala) Polska Łukasz Kubot Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
4:6, 2:6
Zwycięzca 29. 12 stycznia 2018 Sydney Twarda Polska Łukasz Kubot Niemcy Jan-Lennard Struff
Serbia Viktor Troicki
6:3, 6:4
Zwycięzca 30. 24 czerwca 2018 Halle Trawiasta Polska Łukasz Kubot Niemcy Alexander Zverev
Niemcy Mischa Zverev
7:6(1), 6:4
Finalista 24. 7 września 2018 US Open, Nowy Jork Twarda Polska Łukasz Kubot Stany Zjednoczone Mike Bryan
Stany Zjednoczone Jack Sock
3:6, 1:6
Zwycięzca 31. 7 października 2018 Pekin Twarda Polska Łukasz Kubot Austria Oliver Marach
Chorwacja Mate Pavić
6:1, 6:4
Zwycięzca 32. 14 października 2018 Szanghaj Twarda Polska Łukasz Kubot Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
6:4, 6:2
Finalista 25. 17 marca 2019 Indian Wells Twarda Polska Łukasz Kubot Chorwacja Nikola Mektić
Argentyna Horacio Zeballos
6:4, 4:6, 3–10
Finalista 26. 23 czerwca 2019 Halle Trawiasta Polska Łukasz Kubot Południowa Afryka Raven Klaasen
Nowa Zelandia Michael Venus
6:4, 3:6, 4–10
Zwycięzca 33. 23 sierpnia 2019 Winston-Salem Twarda Polska Łukasz Kubot Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
Stany Zjednoczone Tennys Sandgren
6:7(6), 6:1, 10–3
Finalista 27. 6 października 2019 Pekin Twarda Polska Łukasz Kubot Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
3:6, 6:7(4)
Finalista 28. 13 października 2019 Szanghaj Twarda Polska Łukasz Kubot Chorwacja Mate Pavić
Brazylia Bruno Soares
4:6, 2:6
Finalista 29. 27 października 2019 Wiedeń Twarda (hala) Polska Łukasz Kubot Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
4:6, 7:6(5), 5–10
Zwycięzca 34. 29 lutego 2020 Acapulco Twarda Polska Łukasz Kubot Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
7:6(6), 6:7(4), 11–9
Finalista 30. 18 października 2020 Kolonia Twarda (hala) Polska Łukasz Kubot Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
4:6, 4:6
Zwycięzca 35. 1 listopada 2020 Wiedeń Twarda (hala) Polska Łukasz Kubot Wielka Brytania Jamie Murray
Wielka Brytania Neal Skupski
7:6(5), 7:5

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]