Wersja ortograficzna: Marcin Galek

Marcin Galek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Galek
Data i miejsce urodzenia 19 czerwca 1895
Krawce
Data śmierci 19 sierpnia 1979
Poseł III kadencji Sejmu PRL
Okres od 16 kwietnia 1961
do 16 kwietnia 1965
Przynależność polityczna Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy I klasy Order Sztandaru Pracy II klasy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (1943–1989) Złoty Krzyż Zasługi

Marcin Galek (ur. 19 czerwca 1895 w Krawcach, zm. 19 sierpnia 1979) – polski rolnik i polityk, poseł na Sejm PRL II i III kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie podstawowe, z zawodu rolnik. W 1913 rozpoczął działalność w ruchu ludowym, współtworzył Republikę Tarnobrzeską. W czasie okupacji niemieckiej żołnierz Batalionów Chłopskich. Po wojnie tworzył administrację na Ziemiach Odzyskanych. Udzielał się w Związku Samopomocy Chłopskiej, spółdzielczości, radach narodowych, a w późniejszych latach także we Froncie Jedności Narodu i Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Od 1947 wiceprezes wojewódzkiego zarządu Stronnictwa Ludowego w Szczecinie, następnie wojewódzkiego komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Koszalinie.

W 1957 i 1961 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL II i III kadencji z okręgu Słupsk i Koszalin. Przez dwie kadencje zasiadał w Komisji Komunikacji i Łączności, a w II kadencji ponadto w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]