Marco Luzzago

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marco Luzzago
Wizerunek herbu
Tymczasowy Namiestnik Zakonu Maltańskiego
Okres od 8 listopada 2020
Poprzednik Ruy Gonçalo do Valle Peixoto de Villas Boas (namiestnik ad interim)
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 1950
Brescia

Fra’ Marco Luzzago (urodzony w 1950 w Brescii) – włoski lekarz, od 2011 Komandor Sprawiedliwości w Wielkim Przeoracie Rzymskim Zakonu Maltańskiego.  Od 8 listopada 2020 tymczasowy Namiestnik Zakonu Kawalerów Maltańskich[1].

Rodzina i życie[edytuj | edytuj kod]

Marco Luzzago jest potomkiem szlacheckiej rodziny z Brescii, której przodków w linii męskiej można prześledzić wstecz do roku 1360[2]. Jest potomkiem w linii bocznej czcigodnego Alessandro Luzzago(ang.), jest też spokrewniony z papieżem Pawłem VI[3].

Ukończył liceum naukowe w Instytucie Franciszkanów w Brescii, a następnie przez kilka lat studiował medycynę na uniwersytetach w Padwie i Parmie(ang.). Później został poproszony o zarządzanie rodzinnym majątkiem. Doprowadziło to do podjęcia działalności gospodarczej w sektorze konsumenckim i wielkopowierzchniowej dystrybucji detalicznej, w którą to dziedzinę był zaangażowany przez wiele lat[1].

Zakon Maltański[edytuj | edytuj kod]

Fra’ Marco wstąpił do Suwerennego Zakonu Maltańskiego w 1975 w Wielkim Przeoracie Lombardii i Wenecji, a w 2003 złożył uroczyste śluby zakonne. Zaczął brać udział w międzynarodowych pielgrzymkach Zakonu Maltańskiego do Lourdes oraz w pielgrzymkach krajowych do Asyżu i Loreto. Od 2010 poświęcił swoje życie całkowicie Zakonowi Maltańskiemu, przenosząc się na północ Włoch, aby zadbać o jedno z jego dzieł[1].

W 2011 został mianowany Komandorem Sprawiedliwości w Wielkim Przeoracie Rzymskim, gdzie pełni funkcję Delegata Prowincji Północnych[4] i kierownika biblioteki[1]. Od 2017 jest członkiem rady Włoskiego Związku Kawalerów Maltańskich[5].

8 listopada 2020 Pełna Rada Państwa wybrała Marco Luzzago Namiestnikiem Wielkiego Mistrza. Pozostanie nim przez okres jednego roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Namiestnik Wielkiego Mistrza. Zakon Maltański Polska. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-29)].
  2. Luzzago (wł.). Enciclopedia Bresciana. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-25)].
  3. New "Lieutenant of the Grand Master" for Order of Malta (ang.). W: La Croix International [on-line]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-26)].
  4. Struttura delegazione Marche Nord (wł.). Ordine di Malta, Italia. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-15)].
  5. Struttura dell'ACISMOM (wł.). Ordine di Malta' Italia. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-25)].