Wersja ortograficzna: Marek Baraniecki

Marek Baraniecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Baraniecki
Ilustracja
Marek Baraniecki na Festiwalu Komiksu w Łodzi (2012)
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca 1954
Gliwice
Narodowość polska
Język polski
Alma Mater Politechnika Śląska
Dziedzina sztuki fantastyka naukowa
Ważne dzieła

Głowa Kasandry

Marek Baraniecki (ur. 16 czerwca 1954[1] w Gliwicach) – polski pisarz science fiction. Z zawodu inżynier środowiska – absolwent Politechniki Śląskiej. Od 1976 roku próbował swoich sił jako dziennikarz w czasopismach studenckich, m.in. kierownik Gliwickiego Oddziału Tygodnika Studenckiego „Politechnik”. Publikował również artykuły w Tygodniku Społeczno-Kulturalnym „Katolik”.

Debiutował w 1983 roku na łamach miesięcznika Fantastyka opowiadaniem Karlgoro godzina 18.00, które zostało uznane za najlepsze opowiadanie opublikowane tego roku w tymże miesięczniku. W 1984 roku zrezygnował z pracy zawodowej na rzecz pisania. Wydał zbiór opowiadań Głowa Kasandry (1985). Za opowiadanie o tym samym tytule otrzymał w 1985 roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Nagrodzone opowiadanie rozeszło się w 150 tys. nakładzie, miało również adaptację radiową, która – czytana w odcinkach w III programie Polskiego Radia – wzbudziła duże zainteresowanie. Nie wyszła natomiast próba ekranizacji. Wszystko rozbiło się o cenzurę – nie można było dojść do porozumienia, jakie symbole miały być na głowicach nuklearnych. Po kilku latach przepychanek zniechęcony Baraniecki zrezygnował z pisarstwa i wrócił do pracy w swoim zawodzie.

W 2008 r. ukazało się wznowienie książki Głowa Kasandry uzupełnione dwoma nowymi opowiadaniami. Planowane jest również skierowanie do produkcji filmu do scenariusza powstałego na podstawie tytułowej noweli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]