Marek Dmytrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Dmytrow
Data i miejsce urodzenia 22 maja 1950
Bytom, Polska
Data i miejsce śmierci 3 marca 2017
Bytom
Instrumenty gitara
Gatunki blues, rock, power pop
Zawód gitarzysta, kompozytor, aranżer, realizator dźwięku

Marek Dmytrow (Klata) (ur. 22 maja 1950 w Bytomiu, zm. 3 marca 2017 tamże[1]) – polski gitarzysta, kompozytor, realizator dźwięku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1978 roku w bytomskim klubie studenckim Pyrlik[2] Dmytrow założył rockowy zespół Układ, którego był liderem. Skład grupy współtworzyli wówczas: Andrzej Góralczyk (gitara), Franciszek Filus (gitara basowa) i Wiesław Bajger (perkusja)[2]. Zespół wystąpił na legendarnym I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji Jarocin'80 i doczekał się wydanego przez Tonpress singla (S-395) zawierającego dwie kompozycje gitarzysty (Pod Górą/Zaułki)[3]. Układ był związany z Wojewódzką Agencją Imprez Artystycznych w Katowicach[2]. Ulotka informacyjna grupy głosiła, że zespół stylistycznie lokuje się pomiędzy Kasą Chorych, a SBB[2]. Jesienią 1981 roku Dmytrow zastąpił na krótko gitarzystę Jana Borysewicza w zespole Budka Suflera, ponadto współpracował jako realizator dźwięku z wieloma zespołami, takimi jak: Breakout, Mezzoforte, TSA, Kat, z węgierskimi grupami Omega, Illés, Locomotiv GT, z artystami polskimi, takimi jak: Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Krystyna Prońko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, z Piwnicą pod Baranami , z muzykami Opery Śląskiej, z czeskimi piosenkarzami: Karelem Gottem i Heleną Vondráčkovą, ze światowymi gwiazdami, takimi jak: Hiram Bullock, Al Foster, Jimi Tenor i wieloma innymi, mniej lub bardziej znanymi wykonawcami. Brał udział w wielu festiwalach. W 1993 roku założył radio SBB Rodło Bytom. Jest jednym z najbardziej popularnych polskich muzyków portalu Reverbnation[potrzebny przypis]. W 2013 roku założył na krótko z Andrzejem Ciskowskim (gitara basowa) i z Bartłomiejem Królikowskim (perkusja) grupę Zerófka, która łączyła hard rock z punk rockiem[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Sanecki: Zmarł Marek Dmytrow (pol.). www.bytom.pl. [dostęp 2017-03-05].
  2. a b c d I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji Jarocin’80 – Uczestnicy konkursu (pol.). jarocin-festiwal.com.pl. [dostęp 2015-03-16].
  3. Układ – Pod Górą / Zaułki (pol.). discogs.com. [dostęp 2015-03-16].
  4. Zerófka i Mom Bassa! -koncert urodzinowy PECETA (pol.). rankingimprez.pl. [dostęp 2015-03-16].