Marek Gniewkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Gniewkowski
Data i miejsce urodzenia 30 czerwca 1965
Warszawa
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Polska
Letnia uniwersjada
złoto Duisburg 1989 szabla drużynowo
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Marek Gniewkowski (ur. 30 czerwca 1965 w Warszawie) – polski szermierz (szablista) i trener szermierki. Olimpijczyk z Seulu 1988 i Barcelony 1992.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął ostatecznie nieukończone studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jako sportowiec był zawodnikiem klubu AZS AWF Warszawa. W mistrzostwa Polski indywidualnie uzyskiwał medale złoty (1989, 1993) i srebrny (1996), a w drużynie dwa srebrne medale (1985 i 1989). Jest złotym medalistą turnieju drużynowego szablistów Letniej Uniwersjady w 1989, indywidualnie zajął tam 4. miejsce. Uczestniczył także w Letniej Uniwersjadzie w 1987 (6. miejsce w turnieju indywidualnym). Na igrzyskach w Seulu wystartował tylko w turnieju drużynowym szablistów (jego partnerami byli Andrzej Kostrzewa, Robert Kościelniakowski, Tadeusz Piguła, Janusz Olech), podczas którego drużyna zajęła 5. miejsce. Na igrzyskach w Barcelonie wystartował w turnieju indywidualnym (19. miejsce) i w turnieju drużynowym (jego partnerami byli Norbert Jaskot, Jarosław Kisiel, Robert Kościelniakowski, Janusz Olech), w którym drużyna zajęła 6. miejsce. Po zakończeniu kariery zawodowej pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, został też trenerem kadry paraolimpijskiej szermierzy.

W 2013, za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odznaczenia za zasługi dla rozwoju sportu osób niepełnosprawnych. prezydent.pl, 7 lutego 2013. [dostęp 2013-02-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]