Marek Jastrzębiec-Mosakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Jastrzębiec-Mosakowski (pseudonim Mosak) (ur. 1962 w Bartoszycach) – polski prozaik, krytyk literacki, eseista, literaturoznawca, tłumacz literatury francuskiej i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Sztumie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszkał w Nowym Jorku, gdzie był asystentem na wydziale języków romańskich w Hunter College[2]. 1 maja 2008 roku na UG uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pod tytułem Strategie wymazywania. Kobiece bohaterki w męskich tekstach francuskiego Oświecenia[3].

Popularność zyskał w połowie lat 90., głównie dzięki Wschodniopruskiej trylogii, której pierwsza część Ślady na piasku (1994) została w 1994 nagrodzona w Konkursie Literackim Miasta Gdańska[4][5]. Druga część, Pory roku, ukazała się w 1996, a trzecia, Vox lucis, w 1999.

Jego liczne artykuły i fragmenty prozy ukazały się w „Odrze”, „Czasie Kultury”, „Ex Librisie”, „Borussii”, „Kresach”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Przeglądzie Politycznym”, „Krytyce Politycznej” oraz w nowojorskim tygodniku „Przegląd Polski”.

Związany z Trójmiastem. Obecnie jest pracownikiem naukowym w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz nauczycielem w III Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. dr hab. Marek Mosakowski, prof. UG | Wydział Filologiczny, fil.ug.edu.pl [dostęp 2017-10-16] (pol.).
  2. nota wydawcy [dostęp 2017-10-16].
  3. Marek Mosakowski | Serwis główny UG, ug.edu.pl [dostęp 2017-10-16] (pol.).
  4. EGM Multimedia, PROWINCJA, www.prowincja.com.pl [dostęp 2017-10-16].
  5. Laureaci Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca, „www.gdansk.pl” [dostęp 2017-10-16] (pol.).
  6. Grono pedagogiczne III LO w Gdańsku.