Marek Kwiek (akustyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy specjalisty w dziedzinie akustyki . Zobacz też: Marek Kwiek (filozof) i Marcos Kwiek (trener siatkarski).
Marek Kwiek
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1913
Warszawa
Data i miejsce śmierci 19 grudnia 1962
Warszawa
Poseł III kadencji Sejmu PRL
Okres od 16 kwietnia 1961
do 19 grudnia 1962
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne

Marek Kwiek (ur. 6 kwietnia 1913 w Warszawie, zm. 19 grudnia 1962 w Warszawie ) – polski akustyk, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, poseł na Sejm PRL III kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Mechaniki Politechniki Warszawskiej, Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Poznańskiego, a następnie studiował fizykę w Berlinie. W 1937 podjął pracę na Uniwersytecie Poznańskim, dochodząc do stanowiska kierownika Katedry Akustyki i Teorii Drgań oraz profesora nadzwyczajnego. Wiele z efektów jego badań znalazło zastosowanie w przemyśle. Zainicjował działania, które już po jego śmierci doprowadziły do powstania Ligi Walki z Hałasem. W 1945 habilitował się na Wydziale Humanistycznym UP.

Działał w Stronnictwie Demokratycznym. Był członkiem Rady Naczelnej oraz wiceprzewodniczącym Komitetu Wojewódzkiego w Poznaniu. W 1961 został wybrany do Sejmu PRL w okręgu Ostrów Wielkopolski, brał udział w pracach Komisji Oświaty i Nauki.

Zginął w grudniu 1962 w katastrofie lotniczej, wracając z konferencji uniwersyteckiej w Belgii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Wosiński: Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944–1968 (red. Wiktoria Beczek). Wydawnictwo "Epoka", 1969.