Marek Wiernik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Wiernik w trakcie ogłaszania zwycięzców X Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej „ROCKOWANIA 2011”

Marek Wiernik (ur. 27 kwietnia 1949[1]) – dziennikarz i krytyk muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, organizator koncertów oraz imprez masowych, autor wielu opracowań i książek, wydawnictw płytowych, konferansjer i moderator.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia jest historykiem (absolwent UW), ma na swoim koncie liczne prace dotyczące historii muzyki rozrywkowej.

Swoją przygodę z mediami rozpoczął w magazynie "Jazz" i w Radiostacji Harcerskiej. Redagował kolumny muzyczne w gazetach codziennych i takich czasopismach, jak: "Non Stop", "Razem", "Playboy".

W Radiowej Jedynce i Radiowej Trójce prowadził wiele programów m.in. "Muzyczna Jedynka", "Radiowe kino", "Cały ten Rock" (program ten 7 sierpnia 2019 roku powrócił na antenę Trójki po 20 latach przerwy), "W tonacji Trójki", "Zapraszamy do Trójki", "Muzyczna Poczta UKF", "Muzyka nocą - Rockowy Powiernik". W latach 1995-1996, jako druh zastępowy poprowadził dwa wydania "Listy Przebojów Programu Trzeciego". Od 1999 roku jest dziennikarzem Polskiego Radia RDC. Był tam gospodarzem "Drugiego śniadania", "Pół żartem pół serio" (razem z Arturem Orzechem), "Wieczoru RDC" i audycji muzycznych - "Muzyka przed wieczorem", "Rocka Klasyka według Wiernika", Extra Lista RDC", "Lista Polskich Przebojów" oraz "Lista przebojów z charakterem". Od września 2013 w RDC prowadzi "Rock Wiernika", a także jest gospodarzem nadawanego w dni powszednie "Markowego programu".

Prowadził programy muzyczne i typu show w TVP1 ("Rock Express", "Muzyczna Jedynka", "Kawa czy herbata?"), TVP2 ("Magazyn 102", "Telewizja Śniadaniowa"), TVP Polonia ("Liga Przebojów"), Polsat ("Rock Wiernik"), TV Centrum ("Muzyczny PoWiernik"). Od 3 listopada 2012 prowadził program "Hit Explorer" na antenie Tele 5.

Jest muzykiem, ex-wokalistą zespołów: Bardowie i Conglomerat, laureatem przeglądów i festiwali bluesowych. Organizował i prowadził największe w Polsce festiwale rockowe, blisko związany był z ruchem Muzyka młodej generacji.

Jest jednym z szefów artystycznych Big Star Festiwal i projektu Przestrzeń muzyki. Ma na swoim koncie nagrodę ZAKR "za wszechstronność zainteresowań w podejmowaniu problemów istotnych dla środowiska twórczego i polskiego przemysłu rozrywkowego".

Od 2007 jest jurorem na festiwalu Rock May Festival w Skierniewicach.

Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej[2].

Z okazji 25-lecia istnienia Radia Dla Ciebie w 2019 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej, za pracę dziennikarską i radiową[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarium – Kwiecień, pfm.pl [dostęp 2010-10-05] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-11] (pol.).
  2. Rady Akademii Fonograficznej w kadencji 2011-2012, zpav.pl [dostęp 2011-01-29] (pol.).
  3. Odznaczenia z okazji 25-lecia Radia dla Ciebie. prezydent.pl, 2019-09-04. [dostęp 2019-09-17].