Maria (Borowska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria
Fiokła (Tekla) Borowska
Ihumenia
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 22 września 1880
Data i miejsce śmierci 17 sierpnia 1958
Grabarka
Przełożona monasteru Świętych Marty i Marii na górze Grabarce
Okres sprawowania 1956–1958
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Inkardynacja Diecezja warszawsko-bielska
Śluby zakonne przed 1956
Grób ihumenii Marii na cmentarzu monasterskim na Grabarce

Maria, imię świeckie Fiokła (Tekla) Borowska (ur. 22 września 1880, zm. 17 sierpnia 1958 w monasterze na górze Grabarce) – polska mniszka prawosławna, przełożona monasteru Świętych Marty i Marii na górze Grabarce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z Narewki. W wieku szesnastu lat wstąpiła jako posłusznica do monasteru w Leśnej. Jeszcze przed złożeniem wieczystych ślubów mniszych w 1915 udała się razem z innymi zakonnicami na bieżeństwo. Znalazła się w tej grupie mniszek i posłusznic z Leśnej, które zamieszkały w monasterach w Piotrogrodzie. Po rewolucji październikowej, razem z innymi mniszkami, została zmuszona do osiedlenia się w Kazachstanie. Po kilku latach umożliwiono jej powrót do Leningradu, gdzie żyła jako osoba świecka.

W 1941 Fiokła Borowska przyjechała do Narewki do swojej rodziny, która wróciła z bieżeństwa do niepodległej Polski. Z powodu wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej nie mogła wrócić do Leningradu. Również po zakończeniu działań wojennych pozostała w Polsce i w 1947 wstąpiła do tworzącego się monasteru na górze Grabarce. W 1956 została jego przełożoną, którą to funkcję pełniła do swojej śmierci na gruźlicę w 1958. W okresie kierowania przez nią wspólnotą kontynuowane było wznoszenie obiektów klasztornych, rozpoczęte przez jej poprzedniczki ihumenie Marię i Eufrozynę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Eufrozyna (Michniewicz)
Przełożona monasteru Świętych Marty i Marii na Grabarce
1956 – 1958
Następca
Angelina (Zwierydowska)