Maria Aniela Miączyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Aniela Miączyńska
Herb
Sas
Rodzina Miączyńscy
Data i miejsce urodzenia 1886
Satyjów
Data i miejsce śmierci 16 marca 1959
Kraków
Ojciec Antoni Karol Miączyński
Matka Julia Trzeciak
Mąż

Kamil de Pourbaix

Dzieci

Kamil Kazimierz Józef de Pourbaix
Zdzisław de Pourbaix
Kazimierz de Pourbaix
Antoni de Pourbaix
Zofia de Pourbaix
Franciszek de Pourbaix

Maria Aniela Miączyńska herbu Suchekomnaty (ur. w 1886 w Satyjowie na Wołyniu, zm. 16 marca 1959 w Krakowie) – córka hrabiego Antoniego Miączyńskiego oraz Julii Trzeciak, żona Kamila de Pourbaix.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości kształciła się w Sacré Coeur w Zbylitowskiej Górze oraz była na tzw. wychowaniu u książąt Radziwiłłów z Ołyki. Pochodziła ze starej rodziny magnackiej Miączyńskich, jej przodek Atanazy Miączyński był wojewodą wołyńskim i odznaczył się w wojnach z Turkami i Kozakami, przyjaźnił się z królem Janem III Sobieskim oraz Augustem II Mocnym.

10 czerwca 1910 roku zawarła związek małżeński z Kamilem de Pourbaix, który był z pochodzenia Belgiem, ślubu udzielał im biskup Józef Bilczewski. Od około 1911 roku była właścicielką majątku Włodzimierzec na Wołyniu (łączna powierzchnia na 1939 rok wynosiła ok. 4200 hektarów). Wspólnie z mężem wychowywała dzieci, w poczuciu służby Bogu i Polsce. Najstarszy syn Kamil Kazimierz „Luks” jako oficer zginął 1 września 1939 roku w Bitwie pod Mokrą, drugi syn Zdzisław został rozstrzelany w Warszawie, praktycznie wszystkie dzieci brały czynny udział w walce z okupantem. Sama pomagała swojej córce Zofii w prowadzeniu punktu przerzutowego dla kurierów w rodzinnej willi Poleska w Szczawnicy.

Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy.

Rodzeństwo[edytuj | edytuj kod]

  • Siostra Antonina Miączyńska – żona Aleksandra Kobylańskiego - właściciela majątku Snowidów pow. Buczacz, oraz Janowiece pow. tarnowski
  • Brat Jan Antoni Miączyński – historyk, współtwórca Muzeum im. M. Kopernika we Fromborku,
  • Brat Jerzy Miączyński – kapitan WP, obrońca Lwowa, dr prawa, wiceburmistrz Jarosławia, zginął w Oświęcimiu.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]