Maria Borawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Halina Borawska
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1949
Nidzica
Profesor nauk farmaceutycznych
Specjalność: bromatologia, farmakologia
Alma Mater Akademia Medyczna w Gdańsku
Doktorat 1978 – farmakologia
Akademia Medyczna im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie
Habilitacja 1990 – farmakologia
Akademia Medyczna im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie
Profesura 2001
Nauczyciel akademicki
Uczelnia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Zakład Zakład Bromatologii
Stanowisko profesor zwyczajny, kierownik
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Maria Halina Borawska (ur. 8 lutego 1949 w Nidzicy[1]) – polska naukowiec, bromatolog i farmakolog, profesor nauk farmaceutycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1973 ukończyła farmację na Akademii Medycznej w Gdańsku. Po studiach rozpoczęła pracę na Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1978 na Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie uzyskała stopień naukowy doktora nauk farmaceutycznych. W 1990 na podstawie osiągnięć naukowych i złożonej rozprawy "Wpływ angiotensyny II i jej fragmentów na upośledzone procesy uczenia się i pamięci u szczurów w wieku długotrwałego podawania etanolu" otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych. W 1990 została kierownikiem Samodzielnej Pracowni Bromatologii AMB[1]. W 2001 uzyskała tytuł naukowy profesora.

W latach 1998–2004 prezes białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego[2]. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej oddziału białostockiego Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego[3]. Członek zarządu głównego i przewodnicząca oddziału białostockiego Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych[4]. Zastępca przewodniczącego Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk[5]. Członek Zespołu Analityki Żywności Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk[6]. Ekspert Zespołu ds. Suplementów Diety przy Głównym Inspektorze Sanitarnym[7]. Do 2019 kierownik Zakładu Bromatologii UMB[8].

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2000)[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maria Borawska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-11-30].