Maria Chmurkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Chmurkowska
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1901
Warszawa
Data i miejsce śmierci 9 czerwca 1979
Warszawa
Zawód aktorka
Współmałżonek Feliks Chmurkowski
Odznaczenia
Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Maria Marcela Chmurkowska (ur. 9 stycznia 1901 w Warszawie, zm. 9 czerwca 1979 tamże) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grób aktorki Marii Chmurkowskiej na Starych Powązkach w Warszawie

Urodziła się 9 stycznia 1901 roku w Warszawie, ówcześnie na terenie Imperium Rosyjskiego (ob. Polska). Była córką Ludwika Fiszera i Heleny z Nowakowskich, siostrą cioteczną prof. dr Wacława Minakowskiego, a od 2 lutego 1921 żoną Feliksa Chmurkowskiego.

16 września 1918 roku zadebiutowała na deskach Teatru Letniego w Warszawie jako Ella w Ciotce Karola Brandona Thomasa. W 1920 ukończyła Warszawską Szkołę Dramatyczną. Po ukończeniu szkoły wyjechała do Wilna, gdzie występowała na scenach Teatru Powszechnego i Teatru Polskiego. Z Wilna wróciła do Warszawy, gdzie występowała w Teatrze Praskim. Następnie grała na scenach Lublina, Grodna, Łodzi, Grudziądza, Katowic, Torunia i Poznania. W 1931 roku na stałe osiadła w Warszawie.

Podczas okupacji występowała na scenach teatrów jawnych: „Ul”, „Maska” i „Nowości”. Była łączniczką Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a podczas powstania warszawskiego sanitariuszką w powstańczym szpitalu, który opuściła wraz z rannymi.

Po wojnie występowała głównie jako aktorka estradowa, wygłaszając monologi często również własnego autorstwa. Występowała także w programach Podwieczorek przy mikrofonie oraz Karuzela warszawska.

Zmarła 9 czerwca 1979 roku w Warszawie i została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 173-III-7).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]