Maria Jeritza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Jeritza

Maria Jeritza (ur. 6 października 1887 w Brnie, zm. 10 lipca 1982 w Orange w New Jersey) – czeska śpiewaczka operowa, sopran.

Urodzona na Morawach jako Marie Jedličková. Debiutowała jako Elza w Lohengrinie Wagnera na scenie w Ołomuńcu. Od roku 1912 zatrudniona w Wiedniu w Operze Dworskiej, będąc wcześniej także śpiewaczką monachijską.

Zaśpiewała rolę Blanchefleur w operze Kienzla Der Kuhreigen (1911), Ariadnę w Ariadnie na Naxos (Ariadne auf Naxos (1912), Richard Strauss) Cesarzową w Kobiecie bez cienia (Die Frau ohne Schatten (1919), Richard Strauss) czy Marie/Mariettę w Zamarłym mieście (Die tote Stadt, Erich Wolfgang Korngold, 1920).

16 listopada 1926 tytułową rolą w Turandot Giacomo Pucciniego zadebiutowała na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Z powodzeniem wykonywała też takie partie jak Jenůfa (Leoš Janáček), Fedora (Umberto Giordano), Violanta (Erich Wolfgang Korngold), Tosca (Giacomo Puccini), Carmen (Georges Bizet) – rolę tę w Nowym Jorku wykonywała w swoich naturalnych blond włosach, bez obowiązującej ciemnej peruki, oraz Thaïs (Jules Massenet).

Karierę zakończyła w roku 1935 będąc mimo występów na wielu najważniejszych scenach świata wierną wiedeńskiej Operze Państwowej.

Maria Jeritza po formalnym zakończeniu kariery w Wiedniu pojawiła się jeszcze na scenie w roku 1950 jako Floria Tosca w arcydziele Pucciniego.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kronika Opery, Marian B Michalik (red.), Jolanta M Michasiewicz (red.), Warszawa: Wydawnictwo KRONIKA, 1993, ISBN 83-900331-7-8, OCLC 69311058.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]