Maria Klemensa Staszewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiona
Maria Klemensa
od Jezusa Ukrzyżowanego

Helena Staszewska
męczennica
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1890
Złoczew
Data i miejsce śmierci 27 lipca 1943
Auschwitz-Birkenau
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 12 czerwca

Maria Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego OSU (ur. 30 lipca 1890 w Złoczewie, zm. 27 lipca 1943 w Auschwitz-Birkenau) – polska siostra zakonna, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Była jedną z dwanaściorga dzieci Karola i Marii z Kaszyńskich. Po śmierci rodziców podjęła wychowanie rodzeństwa pracując jednocześnie jako nauczycielka. W 1921 roku wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie przyjmując imiona Maria Klemensa[1]. Pełniła obowiązki zastępczyni przełożonej w klasztorach: w Sierczy, Zakopanem, Stanisławowie. Była także przełożoną w Częstochowie, Gdyni i Rokicinach Podhalańskich. Do tych ostatnich dotarła 15 sierpnia 1939 r. Już 1 września 1939 r. na rozkaz dowódców zmuszona była opuścić klasztor powracając do niego w połowie września. Od 1941 r. do klasztoru przywożono dzieci warszawskie zagrożone gruźlicą. Siostry organizowały tajne nauczanie. Taka działalność klasztoru nie podobała się Niemcom.

Wybuch II wojny światowej zastał siostrę Marię w Rokicinach Podhalańskich, gdzie będąc przełożoną klasztoru udzielała pomocy biednym, rannym, uciekinierom, Żydom i Polakom[2].Taka działalność klasztoru nie podobała się Niemcom. Aresztowana przez Gestapo (26 stycznia 1943) i przewieziona do więzienia Montelupich (26 lutego), a następnie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zarejestrowana została jako numer 38102. Zarażona tyfusem zmarła w Oświęcimiu 27 lipca 1943r.

Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]