Maria Lesiecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Lesiecka
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1918
Zastawna, Ukraina
Zawód, zajęcie nauczycielka
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Brązowy Medal Wojska Polskiego Medal „Pro Memoria” Kawaler Orderu Wiernej Służby (Rumunia)

Maria Józefa Lesiecka (ur. 9 maja 1918 w Zastawnej) – polska działaczka niepodległościowa, nauczycielka i pedagog.

Urodziła się w polskiej rodzinie zamieszkałej na Bukowinie. Po ukończeniu rumuńskiego liceum żeńskiego w Czerniowcach kontynuowała naukę w Seminarium Pedagogicznym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zwanych Mariankami. W 1938 złożyła egzamin dojrzałości i rozpoczęła pracę jako nauczycielka w szkole w Dawidenach, a następnie w Pojanie Mikuli. W 1940 zaangażowała się konspirację antyhitlerowską i antyradziecką, do sierpnia 1944 była kurierem i tłumaczką, wielokrotnie przekraczała granicę przenosząc meldunki i przeprowadzając innych działaczy konspiracyjnych. W 1947 została aresztowana przez NKWD i wielokrotnie przesłuchiwana, a ponieważ nikogo nie wydała skazano ją na 15 lat, została wywieziona do łagru koło Workuty, gdzie pracowała przy wyrębie tajgi. Ciężka praca fizyczna, głód i zimno sprawiły, że Maria Lesiecka zachorowała na gruźlicę. W listopadzie 1955 ze względu na bardzo zły stan zdrowia została warunkowo zwolniona z łagru, ale podczas przekraczania granicy rumuńskiej ponownie ją aresztowano i umieszczono w więzieniu w Gherli, gdzie przebywała do 25 maja 1957. Zamieszkała razem z matką i córką w Bukareszcie, niestety jako były więzień polityczny miała problem ze znalezieniem zatrudnienia, a następnie do emerytury pracowała poniżej posiadanych kwalifikacji. Dopiero zmiany ustrojowe w Rumunii sprawiły, że Maria Lesiecka została zrehabilitowana, a jej udział w walce przeciwko komunizmowi uznano za bohaterstwo zarówno w Polsce jak i w Rumunii.

W 1997 Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski nadał Marii Józefie Lesieckiej Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[1], a w 2000 została odznaczona Brązowym Medalem Wojska Polskiego. Również w 2000 Prezydent Rumunii Emil Constantinescu uhonorował ją krzyżem kawalerskim Orderu Wiernej Służby, w 2005 otrzymała od Urzędu Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medal „Pro Memoria”, a rok później Komisja działająca przy rumuńskim Ministerstwie Sprawiedliwości nadała Marii Lesieckiej status osoby walczącej z komunizmem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]