Maria Qi Yu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Maria Qi Yu

齊玉瑪利
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1885
Daji, Chiny
Data i miejsce śmierci 28 czerwca 1900
Wangla, Chiny
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 kwietnia 1955
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Qi.

Św. Maria Qi Yu (chiń. 齊玉瑪利) (ur. 1885 r. w Daji, Hebei w Chinach – zm. 28 czerwca 1900 r. w Wangla, Hebei) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Maria Qi Yu urodziła się w 1885 r. w Daji w prowincji Hebei. Wychowywała się w sierocińcu założonym przez katolickich księży we wsi Wangla.

Podczas powstania bokserów doszło w Chinach do prześladowania chrześcijan. 24 czerwca 1900 r. powstańcy opanowali wieś, spalili kościół i zabili wszystkich katolików, którym nie udało się uciec. Zostawili przy życiu ją i trzy inne sieroty (Łucję Wang Cheng, Marię Fan Kun i Marię Zheng Xu). Zabrali je najpierw do Yingjia, później do Mazetang, a następnie do wioski Mala. Trzy młodsze dziewczynki płakały w drodze, pocieszała je Łucja Wang Cheng. Po przybyciu do wsi Wangla wszystkie cztery odmówiły wyrzeczenia się wiary. Po tym zostały zamordowane.

Dzień jej wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Została beatyfikowana 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 85.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]