Maria Uliszewska-Kaden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Uliszewska-Kaden
Data i miejsce urodzenia 18 maja 1921
Września
Data śmierci 2017
Miejsce spoczynku Cmentarz Junikowo w Poznaniu
Narodowość  Polska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej Warszawski Krzyż Powstańczy

Maria Uliszewska-Kaden (ur. 18 maja 1921 we Wrześni[1], zm. 2017 w Poznaniu) – polski lekarz pediatra, uczestniczka powstania warszawskiego, żołnierka Armii Krajowej, radna miasta Poznania.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Podczas okupacji niemieckiej studiowała medycynę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Należała do Armii Krajowej i walczyła w powstaniu warszawskim (sanitariuszka w pułku Baszta). Po zakończeniu działań II wojny światowej ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu (pediatria, ochrona zdrowia). Od 1990 do 1994 była radną w Poznaniu (działała w komisjach: Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Oświaty i Wychowania). Po 1989 współreaktywowała w Poznaniu Izbę Lekarską. Osiem lat sprawowała funkcję Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, a dwanaście lat była sędzią w Okręgowym Sądzie Lekarskim. Była też działaczką Komisji ds. Lekarzy Emerytów i Rencistów Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz prezydium Poznańskiego Koła AK[2].

Pochowana została 2 czerwca 2017 na cmentarzu junikowskim (radni miejscy uczcili ją minutą ciszy na sesji 6 czerwca 2017)[3].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczona została m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria Uliszewska-Kaden „Mirka” (pol.). 1944.pl. [dostęp 2018-02-26].
  2. a b Krzysztof Kordel, Grzegorz Ganowicz, nekrologi, w: Głos Wielkopolski, 3-4.6.2017, s.17
  3. Głos Wielkopolski, Zmarła Maria Uliszewska-Kaden