Maria Zakrzewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Zakrzewska, portret z 1860

Maria Elizabeth Zakrzewska (ur. 6 września 1829 r. w Berlinie, zm. 12 maja 1902 r.) – feministka i abolicjonistka, lekarka pochodzenia polskiego urodzona w Niemczech.

Zakrzewska urodziła się w Berlinie jako najstarsza z sześciorga dzieci Ludwika Marcina Zakrzewskiego i Karoliny Frederyki Wilhelminy Urban. Jej ojciec pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej, która straciła swój majątek i bogactwo w zaborze rosyjskim, pracował jako urzędnik. Jej matka była położną.

Po studiach medycyny oraz pracy jako nauczyciel w szkole którą ukończyła wyjechała do USA w 1853 gdzie ukończyła szkołę medyczną w Cleveland. W 1862 utworzyła New England Hospital dla Kobiet i dzieci, który był pierwszym szpitalem w Bostonie, pierwszym połączonym ze szkołą dla pielęgniarek oraz drugim w Stanach Zjednoczonych prowadzonym jedynie przez kobiety.

Przełamała bariery blokujące kobietom dostęp do nauki medycyny w USA. Zakładała szpitale dla kobiet i była pionierką w zatrudnianiu w zawodzie pielęgniarek czarnych kobiet. Jako feministka oraz abolicjonistka przyjaźniła się z William Lloyd Garrison, Wendell Phillips i Karl Heinzen.

Zakrzewska zmarła w Jamaica Plain Massachusetts.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]