Maria Zhu Wu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Maria Zhu Wu

婦朱吳瑪利
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1850
Zhujiahe, Chiny
Data i miejsce śmierci 20 lipca 1900
Zhujiahe, Chiny
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 kwietnia 1955
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Zhu.

Św. Maria Zhu Wu (chiń. 婦朱吳瑪利) (ur. 1850 r. w Zhujiahe, Jingxian, Hebei w Chinach – zm. 20 lipca 1900 r. tamże) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Maria Zhu Wu urodziła się we wsi Zhujiahe w prowincji Hebei. Jej mąż Zhu Tianxuan był przywódcą katolików we wsi.

Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. Ojciec Leon Mangin ufortyfikował wieś Zhujiahe, tak jak to było tylko możliwe, żeby zabezpieczyć przed atakami. Następnie zaproponował ojcu Denn, żeby się tam przeniósł. 15 lipca 1900 r. powstańcy zaatakowali wieś, ale nie udało im się jej zdobyć, podobnie atak następnego dnia skończył się porażką. Dopiero gdy zostali wzmocnieni przez ok. 2000 żołnierzy armii cesarskiej, zdobyli wieś 20 lipca. Ojciec Mangin i Denn zebrali w kościele pewną ilość wiernych, którzy nie chcieli wyrzec się wiary i modlili się z nimi. Tylko kilka osób skorzystało z oferty bokserów, że zostaną oszczędzeni jeżeli wyrzekną się wiary. Męczeństwo Marii Zhu Wu miało miejsce w wiejskim kościele po ataku bokserów. Kiedy otworzyli ogień, została trafiona jako pierwsza. Wierni w kościele zostali spaleni przez powstańców, którzy podłożyli ogień. Szczątki pozostały na miejscu męczeństwa do 1901 r. kiedy zostały zebrane i pochowane w nowym kościele zbudowanym w tym samym miejscu.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Został beatyfikowany 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 89.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]