Maria od Krzyża di Rosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Maria od Krzyża di Rosa

Paolina Francesca di Rosa
zakonnica
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1813
Brescia
Data i miejsce śmierci 15 grudnia 1855
Brescia
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 6 maja 1940
przez Piusa XII
Kanonizacja 12 czerwca 1954
przez Piusa XII
Wspomnienie 15 grudnia

Maria od Krzyża di Rosa, właśc. Paolina (Paola) Francesca di Rosa (ur. 6 listopada 1813 w Brescii, zm. 15 grudnia 1855 tamże) – założycielka Zgromadzenia Zakonnego Służebnic Miłosierdzia w Brescii (Ancelle della Carità), święta Kościoła katolickiego.

Urodziła się jako Paolina Francesca di Rosa w zamożnej rodzinie. Nauki pobierała w klasztorze wizytek, skąd odeszła po śmierci matki. Mając siedemnaście lat pomagała ojcu, który prowadził tartak, pomagając przy tym kobietom i dziewczętom tam pracującym. Podczas epidemii cholery w 1836 roku pracowała w szpitalu w Brescii. Założyła szkołę dla niesłyszących i stworzyła program pomocy dla kobiet żyjących w ubóstwie. Jej zaangażowanie doprowadziło do jej nominacji na matkę przełożoną.

Jej duchowość zakorzeniona była w cierpieniu i męce Syna Bożego, co stało się podstawą jej nauczania i kontemplacji, a jej miłość do Chrystusa ukrzyżowanego przełożyła się na jej poświęcenie na rzecz cierpiących i potrzebujących w imię miłosierdzia Bożego. W roku 1840 w wieku 30 lat, przyjmując imię Maria od Krzyża di Rosa, założyła nowe zgromadzenie zakonne Służebnic Miłosierdzia, które zostało oficjalnie zatwierdzone przez papieża Piusa IX w 1850 roku. Głównym apostolstwem Zgromadzenia była troska o ubogich, chorych i cierpiących.

Maria od Krzyża zmarła w Brescii w wieku 42 lat.

Została beatyfikowana 6 maja 1940, a kanonizowana 12 czerwca 1954. Obu aktów dokonał Pius XII.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 15 grudnia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ancelle della Carità - oficjalna strona Sióstr Służebnic Miłosierdzia od Marii od Krzyża di Rosa (ang. • fr. • hiszp. • port. • wł.)