Marian Kopko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ks. Marian Kopko
Prałat
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 7 marca 1951
Nowa Ruda
Proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
Okres sprawowania 2008 -
Kanoniki Generalny Kapituły Legnickiej
Okres sprawowania 1993 -
Wyznanie Katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Inkardynacja Diecezja legnicka
Prezbiterat 23 maja 1981
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności

Marian Kopko (ur. 7 marca 1951 w Nowej Rudzie)[1] – polski duchowny katolicki, prałat, dziekan dekanatu Kamienna Góra Wschód, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego, Honorowy Obywatel Miasta Bielawa, były duszpasterz Solidarności Zagłębia Miedziowego, organizator Mszy św. za Ojczyznę, inicjator wykładów, spotkań i wystaw o tematyce patriotycznej. Za swoje zasługi odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2008 proboszcz oraz kustosz sanktuarium w Krzeszowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 7 marca 1951 r. w Nowej Rudzie[1]. W latach 1969-1971 odbył zasadniczą służbę wojskową we Wrocławiu[2]. 23 maja 1981 r. otrzymał święcenia kapłańskie we Wrocławiu[1] z rąk kard. Henryka Gulbinowicza[2]. Po święceniach w latach 1981-1985 pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Legnicy. Aktywnie wspierał NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał poszukiwanych przez władze działaczy związku oraz przechowywał i kolportował podziemne wydawnictwa[3]. Następnie w latach 1985-1991 pracował w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie[4]. W parafii inicjował wykłady, spotkania i wystawy o tematyce patriotycznej. Zorganizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy i odprawiał Msze św. za Ojczyznę[5]. W 1987 r. został skazany przez kolegium ds. wykroczeń za zorganizowanie mszy św. 1 maja[3]. W 1989 r. zaangażował się w działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Ziemi Dzierżoniowskiej[5]. Inicjator wmurowania tablic pamiątkowych poświęconych: marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – w katedrze św. Ap. Piotra i Pawła w Legnicy oraz Konfederatom Barskim – w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Bielawie[6]. W 1991 r. po przemianach ustrojowych został skierowany przez kard. Henryka Gulbinowicza do Polkowic w celu zorganizowania życia parafialnego w nowo powstającej parafii oraz wybudowania kościoła. 3 czerwca 1992 r.[1] rozpoczęto budowę kościoła Matki Bożej Królowej Polski, który został pomnikiem Roku Jubileuszowego w 2000 r.[1] Inicjator budowy kościołów parafialnych w Polkowicach, Guzicach i Moskorzynie[4]. Wieloletni kierownik Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z Diecezji Legnickiej, spowiednik w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Od 1993 r. kanonik generalny Kapituły Legnickiej. 23 czerwca 2008 r.[7] ustanowiony proboszczem i kustoszem w Krzeszowie[8]. Od 31 sierpnia 2013 r. dziekan Kapituły Krzeszowskiej[9].

Jest Kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie[10].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

 • 25 sierpnia 2010 r. podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bielawy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bielawa[4].
 • 15 grudnia 2015 r. odznaczony we Wrocławiu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył prezes IPN Łukasz Kamiński[11].
 • 31 sierpnia 2017 r. postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy duszpasterskiej i społecznej ks. Marian Kopko został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Schematyzm Diecezji Legnickiej, Legnica 2002, s. 597
 2. a b Prezydent RP odznaczył kapelana Solidarności (pol.). legnica.gosc.pl.
 3. a b Legendarny ksiądz z państwowym odznaczeniem (pol.). fakty.lca.pl.
 4. a b c Ks. Marian Kopko został Honorowym Obywatelem Miasta Bielawa (pol.). bielawa.archidiecezja.wroc.pl.
 5. a b Zasłużony dla Ojczyzny (pol.). www.reczpol.pl.
 6. Krzyże Wolności i Solidrności (pol.). solidarnosc.org.pl.
 7. trzej proboszczowie (pol.). marian.gabrowski.eu.
 8. Potrzebujemy silnego przylgnięcia do Chrystusa (pol.). naszdziennik.pl.
 9. Ks. Piotr Nowosielski, "Działalność Kapituły Krzeszowskiej zainaugurowana", w: Niedziala legnicka, 37/2013, s. VI-VII
 10. Zbigniew Świt ESSH, Ks. Marian Kopko ESSH, "Spotkanie dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie ", w: Krzeszowska Pani, nr 5 (54) - Wrzesień/Październik 2017, s. 8
 11. Ks. Marian Kopko odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (pol.). opactwo.eu.
 12. Odznaczeni za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (pol.). solidarnosc.org.pl.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Schematyzm Diecezji Legnickiej, Legnica 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]