Marian Respond

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marian Respond
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1921
Kurów
Data i miejsce śmierci 28 marca 2002
Lozanna
Narodowość polska
Alma Mater Uniwersytet we Fryburgu
Małżeństwo Teresa
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (od 1941) Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi POL Krzyż Zasługi Stowarzyszenia Polskich Kombatantów BAR.png
FR CdG palm br s.png
FR CdG palm br s.png
FR CdG palm br s.png
Krzyż Wojenny 1939–1945 z 3 brązowymi palmami (Francja)
Medal Pamiątkowy Służby Ochotniczej dla Wolnej Francji

Marian Franciszek Respond (ur. 1 czerwca 1921 w Kurowie, zm. 28 marca 2002 w Lozannie) – rotmistrz, ekonomista, działacz emigracyjny w Szwajcarii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 1 czerwca 1921 w Kurowie. W młodości był harcerzem. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się na Zachód i został żołnierzem Wojska Polskiego we Francji, uczestniczył w kampanii francuskiej 1940 jako ułan w szeregach Wileńskiego Dywizjonu Rozpoznawczego w strukturze 2 Dywizji Strzelców Pieszych. Następnie był internowany w Szwajcarii. Tam w Wetzikon zdał maturę i ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie we Fryburgu.

Po wojnie pozostał na emigracji w Szwajcarii. Działał aktywnie na polu społecznym, niepodległościowym i kombatanckim. Współorganizował oddział Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Polskiej Misji Katolickiej, działał w Komisji Skarbu Narodowego. Był prezesem honorowym Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii. Zasiadał w Komitecie Nagrody im. Anny Godlewskiej. Od 1976 do 31 lipca 1988 sprawował stanowisko delegata Rządu RP na uchodźstwie na teren Szwajcarii[1]. W 1980 był założycielem i przewodniczącym organizacji o charakterze międzynarodowym pod nazwą „Norymberga II”, mającej na celu wykrycie i osądzenie zbrodni komunizmu[2]. Został awansowany na stopień rotmistrza.

Zmarł 28 marca 2002 w Lozannie. Został pochowany na cmentarzu Montoie w Lozannie 2 kwietnia 2002. Jego żoną była Teresa.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]