Marian Wojdan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marian Wojdan
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1923
Kielce
Data i miejsce śmierci 21 sierpnia 2018
Voorhees
Zawód, zajęcie przedsiębiorca
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Armii Krajowej Brązowy Medal Wojska Polskiego Medal „Pro Memoria”

Marian Wojdan (ur. 15 lipca 1923 w Kielcach, zm. 21 sierpnia 2018 w Voorhees[1]) – żołnierz Armii Krajowej, emigracyjny działacz kombatancki, przedsiębiorca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczał od kieleckich gimnazjów: im. Jana Śniadeckiego, a następnie im. Stefana Żeromskiego. Po rozpoczęciu wojny zmuszony był przerwać naukę i podjąć pracę w kamieniołomach na Sitkówce. W 1941 roku wstąpił w szeregi Armii Krajowej, gdzie otrzymał pseudonim „Weygand”. Dowodził plutonem Pogotowia Akcji Specjalnej, działającym w rejonie Polichna, Gałęzic i Piekoszowa. Podczas akcji „Burza” był żołnierzem 4 pułku piechoty Legionów AK. Po zakończeniu wojny, w lipcu 1945 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Zwolniony po dwóch tygodniach, podjął udaną próbę przedostania się do Włoch, gdzie wstąpił w szeregi 2 Korpusu Polskiego. Po demobilizacji w marcu 1947 roku udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie w latach 1949–1950 pracował jaki kwatermistrz polskiego ośrodka harcerskiego pod Londynem. W 1950 roku wyjechał do Kanady, gdzie brał żywy udział w życiu tamtejszych organizacji polonijnych, pełniąc m.in. funkcję skarbnika Koła Przyjaciół Harcerstwa (1972–1979) oraz będąc współzałożycielem Polskiej Fundacji Społeczno–Kulturalnej w Montrealu (1979)[2]. W 1980 roku założył firmę Wojdan Import–Export, organizując pomoc dla Polski. Wspierał finansowo utworzenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, powstałego w dawnym więzieniu oraz budowę pomnika Armii Krajowej w Kielcach. Uczestniczył w zjazdach żołnierzy oddziału „Wybranieccy” w Cisowie, brał również udział w uroczystości nadania w 2009 roku tytułu Honorowego Obywatelstwa Kielc Ryszardowi Kaczorowskiemu, którego był przyjacielem.

Po śmierci został pochowany w Doylestown[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W uznaniu swych zasług został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Medalem „Pro Memoria” oraz odznaczeniami kombatanckimi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zmarł Marian Wojdan, znany działacz polonijny (pol.). takiezycie.com, 2018-08-25. [dostęp 2018-08-31].
  2. Zbigniew P. Wasilewski: Polska Fundacja Społeczno–Kulturalna (pol.). kronikamontrealska.com, 2013-10-23. [dostęp 2018-08-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]