Marianna Hainisch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marianne Hainisch 1872
Kondolencje dla Marianne Hainisch w Rahlgasse (Wiedeń-Mariahilf)

Marianne Hainisch z domu Perger (ur. 25 marca 1839 Baden (Dolna Austria), zm. 5 maja 1936 w Wiedniu) – austriacka feministka, założycielka i przywódczyni austriackiego ruchu kobiecego oraz matka prezydenta Austrii Michaela Hainischa.

Od 1870 domagała się ustanowienia szkół dla dziewcząt i dopuszczenia kobiet do studiów wyższych. Założyła sześć klas szkoły ze środków prywatnych. W 1892 roku założyła pierwszą szkołę dla dziewcząt w krajach niemieckojęzycznych w Rahlgasse. W 1902 roku założyła Federację Stowarzyszeń Austriackich kobiet, którym był prezesem do 1918 roku. W 1909 roku została wybrana wiceprezesem Związku Kobiet. Po pierwszej wojnie światowej pracowała dla dobra i ruchu na rzecz pokoju razem z Berthą von Suttner, a po jej śmierci w 1914 roku została szefem Komisji Pokoju w Federacji Stowarzyszeń Austriackich Zrzeszeń Kobiet. Jest uważana za inicjatora Dnia Matki w Austrii, który obchodzony jest od 1924 roku.

Sławę zyskała jako znana feministka i pionierka idei kształcenia Kobiet. Stworzona w 1929 roku pod kierownictwem Marianne Hainisch, Austriacka Partia kobiet umożliwiła oddanie głosu w wyborach parlamentarnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Wielka Encyklopedia Powszechna PWN”