Marie-Hélène Descamps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marie-Hélène Descamps
Data i miejsce urodzenia 5 lipca 1938
Monts
Data i miejsce śmierci 2 sierpnia 2020
Neuilly-sur-Seine
Posłanka do Parlamentu Europejskiego IV i V kadencji
Okres od 2002
do 2009
Przynależność polityczna UMP

Marie-Hélène Descamps (ur. 5 lipca 1938 w Monts, zm. 2 sierpnia 2020[1]) – francuska polityk, dziennikarka, eurodeputowana w latach 2002–2009. Odznaczona Legią Honorową V klasy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka szkoły filmowej Institut des Hautes Études Cinématographiques w Paryżu. Pracowała jako asystent reżysera, wykładowca w wyższej szkole dziennikarstwa w Lille, dziennikarka i redaktor magazynów „Télé 7 Jours” oraz „Marie Claire”.

Od lat 70. zaangażowana w działalność polityczną. Była doradcą ministra i deputowanego Michela d’Ornano. W latach 80. prezydent Valéry Giscard d’Estaing powierzył jej stanowisko sekretarza prasowego. Marie-Hélène Descamps działała w Unię na rzecz Demokracji Francuskiej, kierowała służbami prasowymi tego ugrupowania.

W 2002 objęła wakujący mandat deputowanego do Europarlamentu. W wyborach w 2004 uzyskała reelekcję z listy Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Wchodziła w skład grupy EPP-ED, a także Komisji Kultury i Edukacji. W 2009 nie kandydowała na kolejną kadencję.

Jej mąż Jean-Jacques Descamps był posłem do Zgromadzenia Narodowego, a także sekretarzem stanu we francuskim gabinecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Indre-et-Loire décès de l'ancienne députée européenne Marie-Hélène Descamps (fr.). lanouvellerepublique.fr, 2 sierpnia 2020. [dostęp 3 sierpnia 2020].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]