Mariele Ventre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mariele Ventre
Ilustracja
Imię i nazwisko Maria Rachele Ventre
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1939
Bolonia, Włochy
Data i miejsce śmierci 16 grudnia 1995
Bolonia, Włochy
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka dziecięca,
muzyka poważna
Zawód dyrygent
Aktywność 1959-1995
Współpracownicy
Antonella Tosti, Sabrina Simoni, Daniela Giuliani
Zespoły
Piccolo Coro dell’Antoniano,
Verdi Note dell'Antoniano
Odznaczenia
Order Uśmiechu
Strona internetowa

Maria Rachele „Mariele” Ventre (ur. 16 lipca 1939 w Bolonii, zm. 16 grudnia 1995 tamże) – włoska dyrygentka, założycielka i dyrygentka dziecięcego chóru Piccolo Coro dell’Antoniano.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1961 ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Mediolanie, po czym wróciła do rodzinnego miasta. Zamieszkała niedaleko świeżo otwartego Instytutu Antoniano, który właśnie przejął organizację festiwalu Zecchino d’Oro. Franciszkanie z Instytutu szybko wciągnęli ją w swoją działalność. Dwa lata później, założyła ona chórek dziecięcy, który miał towarzyszyć młodym solistom z Zecchino d’Oro w wykonywaniu ich piosenek. Kilkuosobowa grupka szybko się rozrosła i powstał kilkudziesięcioosobowy chór Piccolo Coro dell’Antoniano.

Mariele Ventre otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność artystyczną, podejście do dzieci, osiągnięcia; między innymi, w 1987 w Krakowie, podczas pierwszego tournée Piccolo Coro po PolsceOrder Uśmiechu.

Zmarła 16 grudnia 1995 na raka. Trzy tygodnie wcześniej, dyrygowała podczas 38. edycji festiwalu Zecchino d’Oro. Opiekę nad Piccolo Coro przejęła Sabrina Simoni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]