Marina Piller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marina Piller
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1984
Tolmezzo, Włochy
Klub G.S. Forestale
Debiut w PŚ 14.01 2006, Tesero
(56. miejsce - 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 15.12 2007, Rybińsk
(30. miejsce - 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Włochy
Mistrzostwa świata młodzieżowców
brąz Tarvisio 2007 10 km

Marina Piller (ur. 17 listopada 1984 w Tolmezzo) – włoska biegaczka narciarska, brązowa medalistka mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Marina Piller pojawiła się 8 grudnia 2001 roku, podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Ulrichen, gdzie zajęła 58. miejsce w biegu na 5 km techniką dowolną. W styczniu 2002 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Schonach, ale zajmowała odległe pozycje. Jeszcze dwukrotnie startowała na imprezach tego cyklu, najlepszy wynik osiągając podczas mistrzostw świata juniorów w Stryn w 2004 roku, gdzie była ósma w biegu na 5 km stylem dowolnym. Ponadto na mistrzostwach świata młodzieżowców w Tarvisio w 2007 roku zdobyła brązowy medal na dystansie 10 km techniką dowolną.

W Pucharze Świata zadebiutowała 14 stycznia 2006 roku w Tesero, zajmując 56. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła 15 grudnia 2007 roku w Rybińsku, zajmując 30. miejsce w tej samej konkurencji. Najlepsze wyniki osiągała w sezonie 2012/2013, który ukończyła na 66. pozycji w klasyfikacji generalnej.

W 2013 roku wzięła udział w mistrzostwach świata w Val di Fiemme, gdzie była piąta w sprincie drużynowym, ósma w sztafecie, a rywalizację w biegu na 10 km stylem dowolnym zakończyła na dwudziestej pozycji.

W maju 2018, jako pierwsza narciarka klasyczna w historii, została ukarana dwuletnim zawieszeniem (biegnącym od 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2018) za nieprawidłowości w jej paszporcie biologicznym[1].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
16. 8 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 15 km bieg łączony 38:33,6 min dyskwalifikacja Norwegia Marit Bjørgen
31. 13 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 10 km stylem klasycznym 28:17,8 min dyskwalifikacja Polska Justyna Kowalczyk
8. 15 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana bieg sztafetowy 4x5 km[2] 53:02,7 min dyskwalifikacja  Szwecja
25. 22 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:11:05,2 h dyskwalifikacja Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
5. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[3] 20:24,44 min +21,46 s  Stany Zjednoczone
20. 26 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem dowolnym 25:23,4 min +1:26,0 min Norwegia Therese Johaug
8. 28 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×5 km[4] 1:00:36,5 h +2:56,1 min  Norwegia
40. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km bieg łączony 40:57,6 min dyskwalifikacja Norwegia Therese Johaug
13. 24 lutego 2015 Szwecja Falun 10 km stylem dowolnym 25:08,8 min dyskwalifikacja Szwecja Charlotte Kalla
9. 26 lutego 2015 Szwecja Falun bieg sztafetowy 4×5 km[5] 49:04,7 min dyskwalifikacja  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
17. 31 stycznia 2006 Słowenia Kranj Sprint stylem dowolnym Rosja Walentina Nowikowa
29. 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 10 km stylem klasycznym 28:07,0 min +2:49,6 min Polska Justyna Kowalczyk
12. 4 lutego 2006 Słowenia Kranj 15 km łączony 44:14,7 min +1:57,9 min Polska Justyna Kowalczyk
3.Bronze medal with cup.svg 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 10 km stylem dowolnym 24:28,1 min +20,9 s Szwajcaria Silvana Bucher
17. 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km łączony 13:03,7 min +1:38,8 min Rosja Julija Czekalowa

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
35. 22 stycznia 2002 Niemcy Schonach 15 km stylem klasycznym 44:00,0 min +4:47,4 min Rosja Jewgienija Krawcowa
57. 24 stycznia 2002 Niemcy Schonach 5 km stylem dowolnym 16:15,1 min +2:10,1 min Francja Élodie Bourgeois-Pin
45. 26 stycznia 2002 Niemcy Schonach Sprint stylem dowolnym Finlandia Mona-Liisa Malvalehto
37. 4 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 15 km stylem dowolnym 46:37,7 min +3:58,7 min Rosja Jekatierina Woroncowa
38. 8 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sprint stylem klasycznym Niemcy Nicole Fessel
3. 9 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sztafeta 4 × 5 km[6] 58,51,3 min +3:27,9 min  Rosja
DNF 3 lutego 2004 Norwegia Stryn 15 km stylem klasycznym 46:12,6 min Rosja Irina Artemowa
8. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 5 km stylem dowolnym 13:03,7 min +26,6 s Rosja Irina Artemowa
25. 7 lutego 2004 Norwegia Stryn Sprint stylem dowolnym Norwegia Astrid Øvstedal
8. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x5 km[7] 58:44,3 min +3:32,6 min  Rosja

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2005/2006 niesklasyfikowana
2006/2007 niesklasyfikowana
2007/2008 94.
2011/2012 niesklasyfikowana
2012/2013 66.
2013/2014 zdyskwalifikowana
2014/2015 zdyskwalifikowana

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2014/2015

Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Kuusamo 27.11 (10 km F) Vernon 10.12 (2×7,5 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (10 km F) Canmore 17.12 (15 km C) Nové Město 30.12 (SP F) Nové Město 31.12 (10 km F) Otepää 7.01 (10 km C) Otepää 8.01 (SP C) Lago di Tesero 14.01 (15 km F) Oberstdorf 21.01 (2×7,5 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (10 km C) Mora 4.03 (45 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2×5 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2×7,5 km) punkty
- - - - - - - - - - - - 56 - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Cogne 13.12 (10 km C) La Clusaz 16.12 (15 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2×5 km) Oberstdorf 3.01 (10 km C) Asiago 5.01 (SP F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (10 km F) TdS Rybińsk 20.01 (15 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (10 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (10 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (10 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (10 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2×7,5 km) punkty
- - - - 61 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (10 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (10 km C) Davos 8.12 (10 km C) Rybińsk 15.12 (15 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (3,3 km C) Nové Město 29.12 (10 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (10 km F) Nové Město 2.01 (10 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Canmore 22.01 (2×7,5 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (10 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (10 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (7,6 km F) Falun 23.02 (2×7,5 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (30 km F) Bormio 14.03 (2,5 km F) Bormio 15-16.03 (10 km C + 10 km F) punkty
57 53 - DNF 52 30 38 - - - - - - - - - 30 - 27 47 - - 49 DNF - - - - DNF - - 6
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (5 km F) Kuusamo 27.11 (10 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (10 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (10 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2×5 km) Toblach 3.01 (3,3 km C) Toblach 4.01 (SP F) Toblach 5.01 (15 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (10 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (10 km F) Rybińsk 5.02 (2×7,5 km) Nové Město na Moravě 11.02 (15 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (10 km C) Lahti 3.03 (2×7,5 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (2,5 km F) Falun 17.03 (10 km C) FPŚ punkty
49 85 75 - - - 34 - - - 66 70 - - - - - - - - - - - - - - 39 - - - - - - - - - - 0
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) RT Québec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×7,5 km) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3,3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×7,5 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) FPŚ punkty
55 90 - - - - - - - 61 46 51 39 56 51 42 42 - - - - - 7 - - - 14 - - - - 54
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
DSQ DSQ DNQ - - DNQ - - DSQ DSQ DSQ DSQ DSQ - - - - - - DSQ - - - - DSQ - - - 0
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
- - DSQ DSQ DSQ - - - - - - - - - - - - - - - - - - DSQ - - DSQ - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael Pavitt: FIS discuss removing quota places from countries with multiple doping violations (ang.). insidethegames.biz, 2018-05-20. [dostęp 2018-05-21].
  2. Skład drużyny: Virginia De Martin Topranin, Elisa Brocard, Marina Piller, Ilaria Debertolis
  3. Skład drużyny: Marina Piller, Ilaria Debertolis
  4. Skład drużyny: Lucia Scardoni, Virginia De Martin Topranin, Debora Agreiter, Marina Piller
  5. Skład zespołu: Francesca Baudin, Virginia De Martin Topranin, Marina Piller, Ilaria Debertolis
  6. Skład drużyny: Veronica Cavallar, Silvia Rupil, Carla Occhi, Marina Piller
  7. Skład drużyny: Valentina Bachmann, Agnese Menardi, Marina Piller, Daniela Iellici

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]