Mariotto Segni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mariotto Segni
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 maja 1939
Sassari
Poseł do PE V kadencji
Okres od 20 lipca 1999
do 19 lipca 2004
Przynależność polityczna Pakt Liberalnych Demokratów

Mariotto (Mario) Segni (ur. 16 maja 1939 w Sassari) – włoski polityk, nauczyciel akademicki, eurodeputowany i parlamentarzysta krajowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec, Antonio Segni, był wielokrotnym ministrem, a także premierem i prezydentem powojennych Włoch.

Mariotto Segni ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Sassari. Następnie przeniósł się na Uniwersytecie w Padwie, gdzie pracował jako wykładowca akademicki. Został mianowany profesorem zwyczajnym.

Zaangażował się też w działalność partii swojego ojca, Chrześcijańskiej Demokracji. Był radnym regionalnym, a w latach 1976–1996 posłem do Izby Deputowanych VII, VIII, IX, X, XI i XII kadencji.

Na początku lat 90., w okresie upadku chadecji, współtworzył Sojusz Demokratyczny. Wkrótce wystąpił z tej formacji, powołując własne ugrupowanie sygnowane swoim nazwiskiem – Patto Segni. Wraz z Włoską Partią Ludową przed wyborami z 1994 organizował Pakt dla Włoch, był kandydatem tej koalicji na urząd premiera.

W lipcu 1994 objął mandat posła do Parlamentu Europejskiego, wszedł w skład grupy Europejskiej Partii Ludowej. Z zasiadania w PE zrezygnował już we wrześniu 1995. Ponownie wybrany do Europarlamentu w wyniku wyborów w 1999 w ramach koalicji swojej partii z Sojuszem Narodowym. W V kadencji był członkiem grupy Unii na rzecz Europy Narodów oraz Komisji Spraw Konstytucyjnych.

W 2003 wspólnie z byłym przewodniczącym Senatu, Carlem Scognamiglio, przekształcił PS w Pakt Liberalnych Demokratów. Sygnowana ich nazwiskami lista w eurowyborach w 2004 uzyskała około 0,5% głosów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]