Mariusz Agnosiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mariusz Agnosiewicz, właśc. Mariusz Gawlik (ur. 4 stycznia 1979 w Bolesławcu) – polski dziennikarz i redaktor internetowy oraz wydawca. Działacz ruchu humanistyczno-wolnomyślicielskiego i antyklerykalnego w Polsce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jest założycielem i redaktorem naczelnym portalu wolnomyślicielskiego i antyklerykalnego Racjonalista.pl. Jest autorem kilkuset publikacji – głównie z zakresu stosunków wyznaniowych, religioznawstwa, wolności obywatelskich i prawa – w prasie internetowej i zwykłej (m.in. miesięcznik „Dziś”, kwartalniki: „Forum Klubowe” i „Bez Dogmatu”, tygodniki: „Fakty i Mity” i „Przegląd”). Od września 2006 jest członkiem redakcji dwumiesięcznika „Res Humana”.

Założył i był pierwszym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Współorganizował Polską Federację Humanistyczną, zrzeszającą organizacje o profilu laickim w Polsce. Jest członkiem grupy Liberales.

Jest współtwórcą Internetowej Listy Ateistów i Agnostyków. Zorganizował pierwszy w Polsce tzw. ślub humanistyczny. Od 2008 jest członkiem World Transhumanist Association, która obecnie nazywa się Humanity+[1].

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa, Niezbędnik ateisty Wydawnictwo Czarna Owca Warszawa 2010, s.6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]