Mark Ałdanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mark Ałdanow (właśc. Marek Aleksandrowicz Landau, ros.: Алданов Марк Александрович, ur. 7 listopada, lub 26 października według kalendarza juliańskiego, 1889 r. w Kijowie, zm. 25 lutego 1957 r. w Nicei), emigracyjny rosyjski pisarz, znany głównie jako autor powieści historycznych.

Urodził się w Kijowie, w rodzinie bogatych fabrykantów. Na Uniwersytecie Kijowskim studiował na wydziale fizyczno-matematycznym, oraz prawo. W 1919 r., po rewolucji październikowej wyemigrował do Francji. W latach 1922-1924 przebywał w Berlinie, zaś w latach 1941-1946 w USA.

Popularność zdobył powieścią biograficzną o Włodzimierzu Leninie, która została przetłumaczona na kilka języków. Jednak sławę przyniosły mu tetralogie: o rewolucji francuskiej, która w jego oczach była źródłem i zapowiedzią rewolucji bolszewickiej, oraz o Napoleonie. Napisał szesnaście większych dzieł literackich, oraz wiele esejów i artykułów publicystycznych.

Pośmiertnie wydano jego korespondencję z Vladimirem Nabokovem, Iwanem Buninem, Aleksandrem Kiereńskim i wieloma innymi osobistościami rosyjskiej emigracji porewolucyjnej.

W 1951 wszystkie jego utwory zostały wycofane z polskich bibliotek oraz objęte cenzurą[1].

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • The Ninth Termidor
  • The Devil's Bridge
  • The Conspiracy
  • St. Helena: Little Island

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cenzura PRL : wykaz książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu 1 X 1951 r.. posł. Zbigniew Żmigrodzki. Nortom: Wrocław, 2002, s. 3. ISBN 83-85829-88-1.