Mark Tewksbury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mark Tewksbury
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1968
Calgary, Kanada
Zawód, zajęcie pływak

Marcus "Mark" Tewksbury (ur. 7 lutego 1968 r. w Calgary) – były kanadyjski pływak. Podczas XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku zdobył złoty medal w pływaniu stylem grzbietowym.

Martina Navrátilová i Mark Tewksbury podczas czytania deklaracji Montrealu – ceremonia rozpoczynająca igrzyska 2006 World Outgames.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera pływaka[edytuj | edytuj kod]

Dojrzewał w Calgary w kanadyjskiej prowincji Alberta. Uczęszczał na University of Calgary, gdzie rozpoczął trenować pływactwo. Zdobył złoty medal w pływaniu na grzbiecie (odległość stu metrów) oraz srebro w pływaniu tym samym stylem (odległość dwustu metrów) podczas Pan Pacific Swimming Championships w Brisbane w 1987 roku. Wywalczył także srebro podczas zawodów w Edmonton w roku 1991 oraz brąz w trakcie zawodów w Tokio (1989). W 1988 roku wziął udział w XXIV Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (Korea Południowa), podczas których zdobył srebrny medal dla swojej drużyny. Przez kilka lat był uważany za jednego z najlepszy pływaków grzbietowych świata. Kolejny sukces osiągnął w 1992 roku – podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie został złotym medalistą w pływaniu stylem grzbietowym na odległości stu metrów oraz brązowym medalistą w pływaniu stylem mieszanym na odległości 4 x 100 m.

Z aktywnej kariery zawodnika sportowego zrezygnował w 1998 roku. Kanadyjski Komitet Olimpijski mianował go Chef-de-Mission kanadyjskiej ekipy sportowej na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012[1].

Życie pozasportowe[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu pływackiej kariery, zdeklarował się jako homoseksualista[2]. Był pierwszym kanadyjskim lekkoatletą, który publicznie dyskutował na temat swojej orientacji seksualnej. Powody, dla których coming outu dokonał dopiero po zerwaniu z fachem pływaka, przedstawił jasno i wyraźnie w jednym z udzielonych wywiadów: "(Tam) geje nie istnieją. Trenerzy i koledzy w szatni jeśli już coś o gejach mówią, to źle. Przekaz jest prosty – kryj się, bo tu nie ma na to miejsca"[3].

Był narratorem pierwszego sezonu (2001) programu Discovery Channel Jak to jest zrobione? (ang. How It's Made).

Był współorganizatorem pierwszej edycji igrzysk LGBT Outgames w 2006 roku. Tego roku wydał też swoją autobiografięInside Out: Straight Talk from a Gay Jock. Wcześniejsza książka Tewksbury'ego, Visions of Excellence – częściowa autobiografia, wydana została jeszcze w roku 1992. Wydanie książki wznieciła karierę Marka, który wkrótce potem rozpoczął trudzić się zajęciem mówcy publicznego.

Prowadził galę wyborczą Mister Gay World 2009, która odbyła się 7 lutego 2009 roku[4]

Obecnie jest zaangażowanym działaczem na rzecz praw osób homoseksualnych; jest między innymi członkiem organizacji Gay and Lesbian Athletics Foundation (GLAF). Mieszka w Montrealu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mark Tewksbury Named Chef de Mission for Canadian Olympic Team at London 2012 Olympic Games, www.newswire.ca [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  2. Kilian Melloy (2006-05-09). Interview with Openly Gay Olympic Champion Mark Tewksbury. AfterElton.com. Dodano: 23 stycznia 2009 r. (ang.)
  3. Blog (wielo)branżowy: Raz na sportowo. Dodano: 23 lutego 2009 r.
  4. polgej.pl (2009-02-11). Krzyżanowski Misterem Gay World. Dodano: 23 lutego 2009 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]