Martin Ferguson (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy australijskiego polityka. Zobacz też: szkockiego piłkarza i trenera.
Martin Ferguson
Ilustracja
Martin Ferguson (2012)
Data i miejsce urodzenia 12 grudnia 1953
Sydney
Australia Minister zasobów i energii
Okres od 3 grudnia 2007
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Ian Macfarlane
Australia Minister turystyki
Okres od 3 grudnia 2007
Poprzednik Fran Bailey
Odznaczenia
Order Australii
Strona internetowa

Martin Ferguson (ur. 12 grudnia 1953 w Sydney) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP), w gabinecie Julii Gillard pełni funkcje ministra zasobów naturalnych i energii oraz ministra turystyki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny o dużych tradycjach politycznych. Jego ojciec Jack Ferguson był przez 8 lat wicepremierem stanu Nowa Południowa Walia, a brat Laurie Ferguson również zasiada w parlamencie z ramienia ALP. Martin ukończył studia ekonomiczne na University of Sydney, a następnie został etatowym działaczem związków zawodowych. W roku 1984 wszedł do zarządu Australijskiej Rady Związków Zawodowych (ACTU), największej centrali związkowej w kraju. W latach 1990–1996 był przewodniczącym ACTU i zarazem członkiem władz Międzynarodowej Organizacji Pracy.

W 1996 został wybrany do Izby Reprezentantów jako przedstawiciel okręgu wyborczego Batman, obejmującego kilka spośród północnych dzielnic Melbourne. W tym samym roku został odznaczony Orderem Australii. W latach 1996–2007 zasiadał w kolejnych labourzystowskich gabinetach cieni. Po wyborczym zwycięstwie lewicy w 2007 roku, objął obecne stanowiska. Jako minister zasobów naturalnych i energii kilkakrotnie wchodził w konflikty z organizacjami pozarządowymi. Sprzeciwiał się proponowanemu zakazowi eksportu wydobywanego w Australii uranu do Chin. Jednocześnie entuzjastycznie wypowiadał się na temat pomysłu utworzenia w Australii głównego światowego składowiska odpadów z elektrowni atomowych, choć zastrzegł, iż z powodów politycznych uważa te plany za nierealne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]