Mateusz Feng De

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Mateusz Feng De

馮德穆迪
męczennik
tercjarz
Data i miejsce urodzenia 1855
Xiao Bashi, Chiny
Data i miejsce śmierci 9 lipca 1900
Taiyuan, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 24 listopada 1946
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Feng.

Mateusz Feng De OFS (chiń. 馮德穆迪) (ur. 1855 r. w Xiao Bashi, prowincja Shanxi w Chinach – zm. 9 lipca 1900 r. w Taiyuan) − tercjarz franciszkański[1], męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Feng De urodził się w Xiao Bashi w kraju Shuo, prowincja Shanxi. Został nawrócony i ochrzczony przez Józefa Zhang. Opuścił rodzinną wioskę w 1893 r. i udał się do Taiyuan. Gdy pogorszył się wzrok Mateusza Feng De, jego syn musiał rozpocząć pracę, żeby utrzymać rodzinę. Biskup Ai zlitował się nad Mateuszem Feng De i zrobił go nocnym stróżem w katedrze. Chociaż stał się prawie ślepy, pomimo to był bardzo odpowiedzialnym strażnikiem.

Podczas powstania bokserów doszło w Chinach do prześladowań chrześcijan. Zarządca prowincji Shanxi Yuxian nienawidził chrześcijan. Z jego polecenia biskup Grzegorz Grassi został aresztowany razem z 2 innymi biskupami (Franciszek Fogolla, Eliasz Facchini), 3 księżmi, 7 zakonnicami, 7 seminarzystami, 10 świeckimi pomocnikami misji i kilkoma wdowami. Aresztowano również protestanckich duchownych razem z ich rodzinami. Wśród aresztowanych znalazł się Mateusz Feng De. Został stracony razem z biskupem i innymi katolikami z rozkazu gubernatora Shanxi 9 lipca 1900 r. W tym dniu zabito łącznie 26 męczenników. W styczniu 1901 r. nowy zarządca prowincji urządził ich uroczysty pogrzeb.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowany 24 listopada 1946 r. przez Piusa XII w grupie Grzegorz Grassi i 28 Towarzyszy. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lázaro Iriarte OFMCap, Józef Salezy Kafel OFMCap, Andrzej Józef Zębik OFMCap, Krystyna Kuklińska OSC: Historia franciszkanizmu. Kraków: Bracia Mniejsi Kapucyni, 1998, s. 569. ISBN 83-910410-0-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 35.